Aynı Anda İki Üniversite Okunabilir mi? | ÖSYM Kılavuzu
 

Aynı Anda İki Üniversite Okunabilir mi?

Paylaş
 

“Aynı anda iki üniversite okunabilir mi” sorusunun cevabı hem evet hem hayır. Yani şartlara göre değişiyor.

Aynı anda iki örgün lisans ya da iki örgün önlisans bölümünde okunamaz. Fakat biri lisans, biri önlisans iki bölüm okunabilir. Biri uzaktan ya da açık, biri örgün olursa da olur. Yani sonuç olarak aynı anda örgün iki lisans ya da aynı anda örgün iki önlisans okunamaz. Bunun dışında kalan seçenekler mümkün. Yüksek lisans için ise aynı anda iki tezli yüksek lisansa kayıt olunamayacağını söyleyebiliriz. Bu konuyla alakalı şunu da söylemek gerekir ki: Aynı anda iki üniversite okursanız en son kayıt olduğunuzun harcını ödemeniz gerekir.

Bu yazı 1974 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

38 adet yorum var.

 1. idris dedi ki:

  biri önlisans örgün ; diğeri uzem önlisans oluyor mu ?

 2. sinem dedi ki:

  Hem turkiyede hem de yurtdışında okuyabilirmiyim

  .

 3. Merve dedi ki:

  Ben lisans açıköğretim(sınırlı kontenjan-sağlık yönetimi) programına kayıtlıyım.örgün lisans bölümünde de aynı anda okuyabilir miyim. Örgüne kayıt yaptırırken sorun olur mu

 4. Elif dedi ki:

  Ornek olarak aydinda ikinci ogretim önlisans ankara orgun lisand okuyabilir miyim

 5. […] Cevap: http://www.osymkilavuzu.com/ayni-anda-iki-universite-okunabilir-mi/ […]

 6. cennet dedi ki:

  ben şuan atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi lisans öğrencisiyim 2. sınıfa geçtim. bu yıl örgün önlisans vermeyi istiyorum.açıköğretimden kaydımı sildirmek zorundamıyım ve önlisansa kayıt olursam açıköğretimimde sıkıntı olur mu ?gazi çocuğu olduğum için harç yatırmıyordum ikinci üniversitede de gazi çocuğu olmaktan yararlanabilirmiyim? burs alıyorum bursumun kesilmesi vb durum gerçekleşirmi?
  şimdiden tşk ederim

 7. MERT dedi ki:

  ŞUAN ERZİNCAN ÜNİ DE 2 YILLIK BİR BÖLÜMDEN MEZUM DURUMUNDAYIM AYNI ZAMAN DA AÇIK ÖĞRETİME KAYIT YAPARSAM ÖĞRENCİLİĞİM KESİLİRMİ?

 8. meryem dedi ki:

  açıköğretim lisans öğrencisiyim bu yıl aynı anda örgün önlisans programınada kayıt yapmak istiyorum bi sorun olur mu ? harç muafiyetim vardı ,ikinci üniversitede de harç muafiyetinden yararlanabilirmiyim ?ikinci üniversitede kayıt için harç ödenmesi zorunludur diyor bi defalığa mahsus bişeymi bu ve ben bundanda muaf olabilirmiyim acba ?bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Neden muafiyet vardı? Normalde ikinci üniversite, yani açıköğretim üzerine örgün bir bölüm okuyanlar o örgün bölüm için harç öderler.

 9. sevo dedi ki:

  iyi akşamlar ya ben önlisans elektirik mezunuyum şimdi de önlisans programlarından bankacılık ve sigortacılığı kazandım bankacılığı okursam iki artı iki olucak bu durumda askerlik altı aya düşer mi bilgilendirirseniz çok memnun olurum 🙂

 10. SEDA dedi ki:

  bi arkadaşım okuduğu önlisansı bırakıp üniversite sınavında başka bi önlisans bölümüne yerleşti. bıraktığı üniversitede kayıt yenilemediği takdirde diğer yerleştiği önlisansa kaydını yaptırabilir mi? acil cevaplarsanız sevinirim

 11. Cemile dedi ki:

  Merhaba.ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum.okul öncesi ve açıktan çocuk gelişimi okumayı düşünüyorum.amacım okul öncesindeki derslerden muaf olabilmek ve okulu daha erken bitirmek.ayni yıl okumaya baslayacagim için muaf olur muyum ayni olan derslerden?tesekkur ederim

 12. Nisan dedi ki:

  Merhaba ben önlisans işletme mezunuyum bu yıl ygs ye girip tercih yaptım ve AÖF sosyal hizmetlere kayıt yaptırdım mezun olduğum bölümüde 4 yıllaga tamamlamak için dikey geçiş sınavına girmek istiyorum onuda açıktan okuyabilirmiyim

 13. berra dedi ki:

  bu sene ygs den bir önlisans bölümüde yerleştim. dgs den de hemşirelik yazıp ikisii aynı anda okuyabilir miyim kayıt yaptırabilir miyim yani. Ygs ve Dgs iki sınavda 2017 senesinde girdim.

 14. Hulya dedi ki:

  Merhaba hocam .Ben önlisans paramedik mezunuyum .Bu yıl da sınava girip ilahiyat kazandım ikinci ogretim.Kaydimida yaptirdim .Tabi bu arada dgs sinavinada girdim lisans hemşirelik için acaba bu hemsirelikte gelirse onuda 1. Öğretim olarak okuyabiliyor muyum .Hem ilahiyat 2.ogretim hem hemşirelik 1. Öğretim aynı unide böyle bir şansım var mi

 15. Eylul dedi ki:

  Farklı 2 açık öğretim fakültesinden aynı anda 2 farklı bolum okunabilinirmi?

 16. Eylul dedi ki:

  Açıköğretim fakültesinin 2 farklı üniversitesinden aynı 2 bolum okunurmu?

 17. Fikret dedi ki:

  Aynı açıköğretim fakultesinden 2 farklı bölüm birden okunurmu? Diğer sorumda bir aöf fakültesinden 1 bolum bitirdikten sonra ayni aöf den bir üniversite daha okunurmu?

 18. abdul dedi ki:

  Merhaba ,önlisans öğrencisi iken lisans programı kazandım e devlet üzerinden kaydımı yaptırdım… şuan e devlette iki üniversitede okuyor gözüküyorum.. önlisans bölümüm ikinci öğretimdi.. bu sene harcını yatırmayıp ders kaydı yapmayı düşünmüyorum fakat 2. kazandığım lisans bölümünün harcı ne kadar? internette videonun birinde 95 tl diyor…kazandığım lisans edebiyat fakültesi harçlara baktığımda ben 1015 tl mi yatırcam ? veya bunun harç ücreti farklı mı ? önlisanstan kaydımı sildirirsem harç yatırmam gerekir mi ?

 19. Mazlum dedi ki:

  Ben bu sene tercih hakkımı kullanarak iki yıllık bir bölüm kazandım ve aynı sene içinde özel yetenek sınavına katılarak beden eğitimi öğretmenliği kazandım.Aynı sene içinde ikisinide kayıt yapabilir miyim

 20. meryem dedi ki:

  açıköğretim lisans bölümünde matematik dersinden ff ile kalmıştım bu sene ikinci üniversitemde matematik dersinden geçip açıköğretimin matematik dersinden muaf olabilirmiyim ?

 21. Güler dedi ki:

  Merhaba,
  Ben bu sene 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum. 4 yıla tamamlamak için de DGS sınavlarına girdim. Fakat DGS seçim listesi açıklanmadan, İkinci üniversite olarak Laborant ve Veteriner Sağlık bölümüne kayıt oldum.
  Bu aşamada hem lisans hemde 2.üniversiteyi aynı anda okumam için ne yapmam gerekir ?

 22. hacer dedi ki:

  biri örgün 1. öğretim diğeri 2. öğretim olmak üzere iiki lisans programında okuyabilir miyim?

 23. neşe dedi ki:

  iyi günler ben bu sene açıköğretim fakültesinini bitirdim seneye lisans tamamlama için örgün bir bölüme başvurucam fakat bu sene ygs ye girip 2 senelik başka bir örgün bölümede kaydımı yaptırmak istiyorum bu nedenle biri lisans biri önlisans örgün iki bölüme kayıt yaptırabilirmiyim

 24. nur dedi ki:

  Bu yıl üniversite sınavına gireceğim 2 yıllık deniz ulaştırma ve işletme istiyorum.Bu bölümü okurken aynı zamanda aöf sosyoloji okuyabilir miyim?

 25. Duygu dedi ki:

  Kibrista bilgisayar muhendisligi oluyorum ama daha hazirliktayim ayriyeten uzaktan ogretimle turkiyede bir universitede 2 yillik bir bolum bitirebilir miyim?

 26. Semra dedi ki:

  Hem mühendislik hem konservatuvar okumak için napmaliyim? Konservatuvarı ikinci öğretim olarak okuyabilrniyim

 27. Aleyna dedi ki:

  Ben aynı sene iki farklı üniversiteden farklı saatlerde farklı bölümler okumak istiyorum. Bu mümkün mü?

 28. Mehmet dedi ki:

  Şuan örgün lisans okumaktayım. Aynı zamanda aöf önlisans adalet bölümü mezunuyum. Bu yıl dgs ile hukuk hedefliyorum. Lisans tamamlamada bu kurallar gecerlimidir. Yanı aynı anda hem hukuk kaydımi yaptirarak örgün okumak hemde kendi bölümümde devam etmek istiyorum. Çözum nedir. Hukuk uzaktan okutan üniversite varmıdır. Saygilarimla..

  • Şahan Aydın dedi ki:

   Merhaba Mehmet,
   Şöyle ki hukuk uzaktan eğitim yok. Diğer okuduğunuz lisans bölümünü açıktan okuyarak hukuk fakültesine gidebilirsiniz.

 29. Ali dedi ki:

  Merhaba şuanda örgün olarak 4 yıllık bir bölüm okuyorum aynı zamanda aöf den 2 yıllık bir bölüm okuyorum bu bölümden mezun olacağım. Bir yandan suanki lisans bölümümü okurken dgs ile baska lisans bölümüne yerleşebilir miyim. Normalde 2 lisans örgün bolümü okunmuyor ama bu durum biraz farklı bilgi alabilir miyim?

  • Şahan Aydın dedi ki:

   Merhaba Ali,
   Şimdi araştırdım da ÖSYM diyor ki “DGS’ye 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları ve mezun olabilecek durumdaki adaylar başvuru yapabilirler.”
   Yani siz lisans okurken önlisans bir bölüm bitirip dgs ile lisansa tamamlayamazsınız malesef.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun