Formasyon ve ALES

YÖK yaptığı bir açıklama ile 2013 – 2014 eğitim yılından itibaren pedagojik formasyon başvurularında ALES puanının kullanılacağını duyurdu. Yaklaşık 5 yıldır başvurularda akademik not ortalaması baz alınıyordu. Daha önceki yıllarda ise yine ALES puanı formasyon başvurularında kullanılıyordu. Akademik not ortalamasının kullanıldığı sistem adilane değildi. Çünkü her üniversitede aynı eğitim verilmiyor, her üniversitede derslerin zorluk derecesi […]

YÖK yaptığı bir açıklama ile 2013 – 2014 eğitim yılından itibaren pedagojik formasyon başvurularında ALES puanının kullanılacağını duyurdu. Yaklaşık 5 yıldır başvurularda akademik not ortalaması baz alınıyordu. Daha önceki yıllarda ise yine ALES puanı formasyon başvurularında kullanılıyordu.

Akademik not ortalamasının kullanıldığı sistem adilane değildi. Çünkü her üniversitede aynı eğitim verilmiyor, her üniversitede derslerin zorluk derecesi aynı değil. Kaliteli eğitim veren köklü üniversitelerde yüksek ortalama elde etmek zor, fakat kalitesiz üniversitelerde bu çok daha kolay. Dolayısıyla geçmiş yılların formasyon sonuçlarını incelediğimiz zaman İstanbul, Ankara, Hacettepe, Erciyes, Gazi gibi köklü üniversitelerden ziyade Kilis 7 Aralık, Kıbrıs Yakın Doğu, Afyon Kocatepe gibi üniversitelerden mezun olanların formasyon başvurusunun olumlu sonuçlandığını görüyoruz. Bu da zor şartlar altında iyi eğitim almış; fakat aldığı eğitim zorluğundan ötürü yüksek ortalama yapamamış adayları iyi eğitim almamış ama bölümünün kolaylığından dolayı yüksek ortalama elde etmiş adaylar karşısında çaresiz bırakıyordu.

Örneğin; akademik kadrolarını incelediğimiz zaman Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 7 profesör, 2 doçent bulunurken, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde bir tane bile doçent ünvanını taşıyan öğretim üyesi bulunmamaktadır. Haliyle Erciyes Üniversitesinin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde çok daha kaliteli bir eğitim verilmektedir. Bununla birlikte ders geçmek ve yüksek ortalama ile mezun olmak zordur. Fakat Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinde çok daha rahat bir şekilde yüksek akademik not ortalamasına ulaşmak mümkündür. Dolayısıyla Erciyes Üniversitesinden mezun olan bir öğrenci çok daha fazla bilgi birikimine sahip olmasına rağmen, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesinden mezun olan aday karşısında çaresiz kalmaktadır.

Bu sorunu çözmek için merkezi bir sınav yapılmalı ve formasyon başvuruları bu sınav sonucuna göre yapılmalıydı.Nihayet YÖK bu yönde somut bir adım attı ve formasyon başvurularında ALES puanının kullanılacağını duyurdu. Böylece daha adilane bir sisteme geçileceğinin sinyalleri verildi.

Bir önceki yazımız olan ALES Puan Hesaplama başlıklı makalemizde ales puan hasabı hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLARBir Cevap Yazın2015 Şubat Ataması Taban Puanları

2015 Şubat Ataması Taban Puanları

10 bin öğretmen adayını mesleğine kavuşturan 2015 Şubat öğretmen ataması yapıldı. Ataması yapılan adaylar sevinç › Yazının Devamı ..

Öğretmen Ataması Sonuçları Açıklandı (2014-Eylül)

Öğretmen Ataması Sonuçları Açıklandı (2014-Eylül)

2014 Eylül Öğretmen ataması yapıldı. Adaylar sonuçlara atama.meb.gov.tr adresinden ulaşabilecek. Ayrıca kurum bazında › Yazının Devamı ..

KPSS

Sen de yazı gönder!

YGS - LYS