kpss eğitim bilimleri

KPSS Eğitim Bilimleri

Eğitim Bilimleri testi, öğretmen atamaları için kullanılan KPSSP121 puanını % 20, KPSSP10 puanını ise % 40 oranında etkiler. Cumartesi öğleden sonra oturumunda uygulanır. Eğitim Bilimleri testinde öğretmen adaylarına 80 soru yöneltilir ve 100 dakika süre verilir.

Eğitim Bilimleri Konu Dağılımı

  • Öğrenme Psikolojisi (16 Soru)
  • Öğretim İlke ve Yöntemleri (16 Soru)
  • Gelişim Psikolojisi (12 Soru)
  • Ölçme ve Değerlendirme (12 Soru)
  • Rehberlik ve Özel Eğitim (12 Soru)
  • Program Geliştirme (4 Soru)
  • Sınıf Yönetimi (4 Soru)
  • Öğretim Teknolojileri ve Materyal Tasarımı (4 Soru)

 

Eğitim Bilimleri’nde Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışmalıyım?

Öğretmenlik branşlarının büyük çoğunluğu yüksek puanlarla atama yaptığı için hazırlık sürecinde en ufak detaylara bile dikkat etmek gerekiyor. Sınav sonucunu diğer testlere nazaran daha az etkilediğini düşünerek Eğitim Bilimleri testini hafife alırsanız istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden sınav anına kadar tüm testler için olduğu gibi Eğitim Bilimleri için de elinizden gelen gayreti gösterin.

kpss eğitim bilimleri 300x239 KPSS Eğitim Bilimleri

Eğitim Bilimleri bilgi ile analiz ve yorumlama yeteneğini ölçer. Bildiğiniz kavramlar üzerinden bazı olay veya durumları incelemenizi ister. Bu testte başarılı olmak için öncelikle konuları iyi kavramalısınız. Daha sonra ise bol bol soru çözmeniz ve soru tiplerine aşina olmanız gerekiyor. Hem konu çalışırken hem de soru çözerken farklı kaynaklardan yararlanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece eğitim bilimlerine daha hakim olabilirsiniz. Unutmayın; küçük detaylar fark oluşturur.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) başlıklı makalemizde öabt, öabt hangi branşlarda ve öabt hangi illerde hakkında bilgiler verilmektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>