Lisans Mezunu Önlisans Tercihi Yapabilir mi?

Hayır. Adaylar mezun oldukları en üst dereceden KPSS tercihi yapabilir. Lisans mezunları önlisans veya ortaöğretim mezunları için açılan kadrolara başvuru yapamaz. Önlisans mezunları da ortaöğretim kadrolarını tercih edemez. Genelde mezun olduğu bölümün çalışma koşullarından ve atama sayısından memnun olmayan kişiler, yeni bir üniversite okumak isterler. Mesela Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bir kişi, bölümü için […]

Lisans Mezunu Önlisans Tercihi Yapabilir mi?

Hayır. Adaylar mezun oldukları en üst dereceden KPSS tercihi yapabilir. Lisans mezunları önlisans veya ortaöğretim mezunları için açılan kadrolara başvuru yapamaz. Önlisans mezunları da ortaöğretim kadrolarını tercih edemez.

Genelde mezun olduğu bölümün çalışma koşullarından ve atama sayısından memnun olmayan kişiler, yeni bir üniversite okumak isterler. Mesela Türk Dili ve Edebiyatı mezunu bir kişi, bölümü için yeterince alım yapılmadığını düşünerek “2 yıllık Adalet veya Sağlık Kurumları İşletmeciliği okusam daha rahat iş bulabilirim” der. Fakat maalesef KPSS açısından bu mümkün değildir. Çünkü lisans mezunu olduysanız önlisans kadrolarına başvuru yapmanız mümkün değildir. KPSS ile farklı bir bölüm mezunu olarak tercih yapmak istiyorsanız yine bir lisans bölümü bitirmeniz gerekmektedir. Önlisans mezunları da lise mezunlarının girdiği ortaöğretim kadrolarına başvuru yapamazlar.

Lisans Mezunu Önlisans Tercihi Yapabilir mi

Bir önceki yazımız olan 2012 Öğretmenlik Taban Puanları başlıklı makalemizde 2012 öğretmenlik taban puanları hakkında bilgiler verilmektedir.

YORUMLAR


 1. Peki aöf den Lisans tamamlama okuyorum,bu sene derslerin hepsini versem diplomayı almasam 2014 deki kpss sınavına önlisans olarak girebilir miyim?Teşekkürler.

  • admin Yönetici

   Diplomayı alıp almamanız önemli değil. Resmi olarak hangi seviyeden mezunsanız o seviyeden girebilirsiniz.

  • ümit7878

   kardeş aynı dert bende de var nasıl olacak bilemiyorum biryerde sınava başvururken hangisinden mezun görünüyorsan onun sınavına girebilirsin diyor başka yerde de bir tane ders bırak büte kal önlisansa girebilirsin diyor sıkıntılı bir konum

 2. Fatih

  Ben lisans mezunuyum sağlıktan önlisans paramedik okumak istiyorum kpss tercihlerimde lisans olarakmı yoksa önlisans olarakmı tercih yapcam paramedik önlisans alıyor cvp verirseniz sevinirim

 3. yasemin

  aöf den 2 yıllık emlak bitirdim ve 2012 kpss önlisansa grdm. 2013 te biyolojiden yani 4 yıllık okuldan mezun oldum. suanda 2014/1 tercihleri var ösym ye gidip sormama rağmen herkes farklı bi cvp veriyo. şuanda bn önlisanstan terch yapablrmym? ayrca temmuzdaki lisans kpss ye de başvurumu yaptm. biraz karışık ama yardmcı olursanz sevnrm

 4. hatice

  “büro yönetimi”” önlisans mezunuyum.lise de sağlık meslek “tıbbi sekreter”.ben ön lisans olarak sınava girip ortaöğretim tercihi yapma hakkım var mı?

 5. hakan

  Merhaba;
  Ben lisans mezunuyum simdi tıbbi sekreterlik okuyorum. Lisans Kpssine girip ön lisans alanından tibbi sekreterlik tercihi yapabilir miyim? Osym cagri merkezi bazi alanlar icin yapilabilir dedi. Konuyla ilgili bilginiz var mı ?

 6. Cemre

  Önlisans Bilgisayar Programcılığı mezunuyum.Önlisans kpss’den 79 aldım fakat ben lisedende meslek lisesi çıkıslıyım yine bilgisayar bölümü.Lise mezunu olarak basvuru yapamaz mıyım ?

Bir Cevap Yazın2015 Şubat Ataması Taban Puanları

2015 Şubat Ataması Taban Puanları

10 bin öğretmen adayını mesleğine kavuşturan 2015 Şubat öğretmen ataması yapıldı. Ataması yapılan adaylar sevinç › Yazının Devamı ..

Öğretmen Ataması Sonuçları Açıklandı (2014-Eylül)

Öğretmen Ataması Sonuçları Açıklandı (2014-Eylül)

2014 Eylül Öğretmen ataması yapıldı. Adaylar sonuçlara atama.meb.gov.tr adresinden ulaşabilecek. Ayrıca kurum bazında › Yazının Devamı ..

KPSS

Sen de yazı gönder!

YGS - LYS