Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

ALES, KPSS ve DGS’de adayları en çok zorlayan sorular mantık sorularıdır. Daha önceki sınavlarda; yani YGS-LYS, SBS gibi sınavlarda karşılaşmadığımız bu soru tipine nasıl yaklaşacağımızı bilmeliyiz. Aksi takdirde soruların içinden çıkamayız. Ayrıca söz konusu sınavlarda zaman kavramının son derece değerli olduğunu düşünürsek bu konu daha da bir önem kazanır. Peki mantık sorularını çözerken nasıl bir yol izlemeliyiz?

mantık soruları nasıl çözülür 300x142 Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

Mantık sorularını çözerken soru kökünde verilenleri tablo haline getirin. Gerekirse iki tane tablo oluşturun. Olması mümkün durumlar gözünüzün önünde olsun. Verilenleri aklınızda tutarak soruyu çözmeye çalışırsanız başarılı olma ihtimaliniz oldukça zayıflar, aklınız karışır, zamanınız kaybolur. Bundan dolayı mutlaka tablo oluşturun.

Mantık soruları için belli soru tipleri vardır. Bu soru tiplerini tanımak için geçmiş yıllarda çıkan mantık sorularını ve ilgili soru bankalarını edinin. Mümkün olursa çözümlü kaynaklardan alın ki takıldığınız yerde çözüm yolunu daha iyi öğrenebilesiniz. Bol bol pratik yaptıktan sonra mantık sorularının çok da zor olmadığını anlayacaksınız.

 

Bir önceki yazımız olan ALES'te Hangi Testleri Çözmeliyim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Mantık Soruları Nasıl Çözülür?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>