YDS’de Başarılı Olmak İçin Nasıl Bir Çalışma Yöntemi İzlenmelidir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) şu an itibariyle test usulü gerçekleştirilmektedir. Sınavda çıkan belli başlı soru tipleri vardır. Bu soru tiplerini ele aldığımız zaman sınavın genel olarak okuduğunu anlama becerisini ölçtüğünü görürüz. Bunun yanında gramer bilgisi de sınav sonucu için belirleyici olacaktır. Dolayısıyla YDS’de başarılı olmak isteyen adayların öncelikle anlama becerilerini geliştirmeye ve gramer bilgisini arttırmaya yönelik çalışmalar yapması gerekir.

Okuduğunuz İngilizce metinleri daha iyi anlayabilmek için öncelikle kelime dağarcığınızı geliştirmelisiniz. Hafızanızda ne kadar çok İngilizce kelime olursa okuduğunuzu da o kadar iyi anlarsınız. İngilizce kelime öğrenmek için ise bol bol okuma egzersizi yapmalısınız. Bir liste halinde öğrenilmeye çalışılan kelimeleri hafızada tutmak zordur. Çünkü onları kullanılırken görmemişsinizdir. Bundan dolayı kelimelerin cümle içerisinde nasıl kullanıldığını gösteren kaynaklar edinmeniz gerekir. Örneğin; kelimenin anlamı ile birlikte örnek cümle veren sözlükler bu konuda idealdir. Sınav süresini iyi idare etmek için de okuma hızınızı arttırmalısınız. Bu da yine okuma pratiği kazanmanızı gerektirir. Okuduğunuzu anlamak için sadece kelime öğrenmek yeterli değildir. Çünkü İngilizcenin temel kurallarını, gramer yapısını bilmeden okuduğunuzu doğru bir şekilde anlamanız mümkün değildir. Mesela; “I was running” cümlesi ben koşuyordum anlamına gelirken “I am running” koşuyorum anlamına gelir. Bu cümlelerde geçen I ve run kelimesinin anlamını bilseniz bile was, am ve -ing’in neye karşılık geldiğini bilmezseniz çeviri yapamazsınız. Ayrıca sınavda yaklaşık 15 tane gramer sorusu bulunmaktadır. Bu da ciddi bir rakamdır ve okuma becerisinin yanında grameri de zorunlu kılar.

Sonuç olarak YDS’de başarılı olmak için mümkün olduğunca çok kelime öğrenmeli, çok okuma yapmalı ve dil bilgisi kurallarını iyi kavramalısınız.

Bir önceki yazımız olan YDS İçin Mutlaka Bilinmesi Gereken 550 Akademik Kelime başlıklı makalemizde yds akademik kelime hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

  • yds başarılı olmak için
  • yds için kaç kelime bilmek gerekir
  • yds de başarılı olmak için
  • yds nasıl çalışılır
  • yds ye nasıl çalışmalıyım
  • yds de başarılı olmanın yolları
  • yds ye nasıl hazırlanmalı
  • yds nasıl hazırlanmalı
  • yds için nasıl çalışmalı
  • yds nasıl çalışılmalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir