YÖK’ten Formasyon Açıklaması

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) pedagojik formasyon ile ilgili açıklama yaptı ve formasyon programının 2014 öğretmen atamalarına yetiştirilecek şekilde uygulanmasına çalışıldığını duyurdu. Ayrıca açıklamada ALES başvurusu için yarın son gün olduğu belirtildi. ALES puanı ile akademik ortalamanın hangi oranda kullanılacağı ile ilgili açıklama ise ilerleyen zamanlarda yapılacak

 

yök.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

19.09.2013 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına Dair Açıklama

Daha önce Kurulumuzca yapılan açıklamada 2013-2014 öğretim yılından itibaren Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programlarına başvurularda akademik ortalamanın yanında ALES sonuçlarının da kullanılacağı ifade edilmişti. ALES’le ilgili ALES Sonbahar 2013 başvuruları 20 Eylül 2013tarihi itibari ile sona ereceğinden adaylara bir kez daha hatırlatma yapılması gereği duyulmuştur. Söz konusu programlara başvurmak isteyen adayların vakit geçirmeksizin Cuma günü mesai bitimine kadar ÖSYM’ye online olarak başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Programla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir. En geç Aralık 2013’te başlatılıp, yaz dönemi öğretmen atamalarına yetişecek şekilde programların tamamlanması planlanmaktadır. Halen Kurulumuzda konuyla ilgili çalışmalar sürdürüldüğünden akademik ortalama ve ALES sonuçlarının katkı oranları ve başvuracak adaylarda aranacak asgari akademik ortalama sınırı ileriki günlerde belirlenmiş olacaktır. Programla ilgili ayrıntılı bilgiler yine önümüzdeki süreçte YÖK ve ÖSYM web sayfalarında ilan edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Adalet İçin ALES başlıklı makalemizde adalet için ales ve formasyon ales hakkında bilgiler verilmektedir.

Incoming search terms:

  • yök formasyon
  • yök acıklaması
  • yökten açıklama
Etiketler:

YÖK’ten Formasyon Açıklaması için yapılan yorumlar : 1 Yorum yapıldı


  1. ibrahim  yorumladı. 19:05 - 19 / 09 / 2013:

    Okul geçme notu ortaöğretim gibi değil. Ortaöğretimde 45=2—55=3—70=4—85=5 olarak değerlendiriliyor. Ancak üniveristelerde her okulun geçme notu farklı hem 4’lük sistemde hem 100’lük sistemde. Kimi okullarda 45 geçme notu olarak kullanılırken kimisinde ise 70 kullaniliyor. 45-50-60-70-80 her okulun farklı. Misal ben 70 geçme notuyla mezun oldum. 73.9’a denk geliyor. Ancak YÖK 60 notunu kullanrak dönüşüm tablosu kullanıyor. Benim 73.9 bi anda 62.3’e iniyor. Yani 12 puan. Eğer sınavda YÖK TABLOSU KULLANILACAKSA şimdiden bir açıklama yapsanız da boştan yere 2 ay ALES çalışarak vakit kaybetmesek. 45 ile geçenin notunu 60a yükseltip 70 ile geçenin notunu 60a indiriyordu Yök önceki yıllarda. Bu şekilde adil bir yarışma olmuyor.
    Güzel haberlerinizi bekliyoruz inşaallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir