100’lük Not Dönüşümünden Doğan Haksızlıklar ve Çözüm Önerileri

Yıldırım Abdullah Dönmez

Yıldırım Abdullah Dönmez

Türkiye’deki üniversitelerin büyük çoğunluğu 4’lük not sistemini kullanıyor; ama hem lisansüstü eğitim hem de pedagojik formasyon başvurularında lisans mezuniyet notunun 100’lük karşılığı isteniyor ve 4’lük notun 100’lük sisteme dönüştürülmesi gerekiyor. Bu ihtiyacı karşılamak için üniversiteler ve YÖK ayrı ayrı not dönüşüm tabloları hazırlamıştır.

ÖYP gibi bazı alımlarda her aday YÖK’ün ortak dönüşüm tablosunu kullanıyor,  bazı alımlarda ise her üniversite kendi dönüşüm tablosunu kullanıyor. Örneğin; pedagojik formasyon için adaylar kendi üniversitelerinin dönüşüm tablosunu kullanabiliyor. Bu iki durum da bir takım mağduriyeti beraberinde getiriyor.

YÖK’ün ortak tablosu kullanıldığı zaman yüksek ortalama yapmanın zor olduğu, kaliteli üniversitelerde okuyanlar mağdur oluyor. Örneğin; Hacettepe Üniversitesinin x bölümünde verilen 10 dersin 8’ine profesör giriyor. Öğrenciler çok iyi bir eğitim alıyor. Fakat yüksek ortalama ile mezun olmak kolay olmuyor. Sınavlarda hocalar en ufak bir hatayı affetmiyor. Öğrenciler de yüksek ortalama yapmaktan ziyade dersi geçmeyi amaçlıyor. Sonuç olarak Hacettepe üniversitesinden mezun olan bir öğrenci iyi eğitim almasına rağmen çok da iyi bir diploma notuna sahip olmuyor. Öte yandan çok daha düşük kaliteli üniversitelerde ortalama yapmak ise kolay oluyor. İsim vererek hiçbir üniversitemizi küçümsemek istemiyorum ama ülkemizde 5-6 yıllık bir geçmişe sahip olan, 3 öğretim görevlisi ve 4 araştırma görevlisi ile bir bölümü idare eden üniversiteler var. Buralardan yüksek ortalama ile mezun olmak çok daha kolay. Aklımızın ve vicdanımızın sesini dinlediğimiz zaman ODTÜ’den, Boğaziçi’nden mezun olan ve 2.70 diploma notuna sahip bir kişinin, az önce bahsettiğimiz çok düşük kaliteli üniversiteden mezun olan 3.10 notlu kişiden daha bilgili olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda ortak dönüşüm tablosunun kullanılması ile iyi üniversitelerden mezun olan kişilerin önü kesilecek, düşük kaliteli üniversitelerden mezun olanlar ise avantajlı olacaktır.

Pedagojik formasyon başvurularında olduğu gibi her aday mezun olduğu üniversitenin dönüşüm tablosunu kullanırsa ne olur? Bu durumda da yüksek puanlı dönüşüm tablosu hazırlamayan üniversitelerin mezunları mağdur olur. Belli bir kriter gözetilmediği için düşük kaliteli üniversiteler çok yüksek not dönüşümü belirleyebilir. Bu durumda yukarıdaki paragrafta belirttiğimiz mağduriyet daha etkili bir şekilde ortaya çıkar.

Kullanılan mevcut not dönüşüm sistemleri bu gibi haksızlıklara sebebiyet veriyor ve her iki durumda da mutlak bir adaleti sağlamak mümkün olmuyor. Peki ne yapılmalı?

Bunun için üç çözüm önerim var…

  1. YÖK her üniversite için akademik kadro kalitesi, ders geçme notu, akademik makale yayını gibi kriterleri göz önünde bulundurarak bir dönüşüm tablosu oluşturmalıdır. Bu uygulama ile iyi üniversitelerden mezun olanların mağduriyeti giderilir.
  2. Tüm üniversitelerde aynı bölümü okuyanlar aynı dersleri görmeli, vize ve final sınavları merkezi olarak yapılmalı, geçme notu herkes için aynı olmalı. Böylece herkes aynı sorularla karşılaşacak ve daha ölçülü bir değerlendirme yapılmış olacaktır.
  3.  Not ortalamasını dikkate almak yerine merkezi bir alan sınavı yapılmalıdır. Bu uygulama ile alanında yetkin kişiler daha net şekilde ortaya çıkacaktır.

Bunlardan birinin uygulanması mevcut sisteme nazaran daha adil olacaktır.

Saygılar, sevgiler…

Bu yazı 1237 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun