16 Net Yapan 180 Barajını Geçebilecek

Paylaş
 

Çok hızlı bir şekilde değiştirilmiş olan üniversiteye yerleşme sınav sistemleri hakkındaki tartışmalar devam ediyor. Yeni sınav sisteminde uygulanmakta olan baraj puanı ise eğitimcilerin en önemli gündem meselesi haline dönüşmüş durumda. Geçmişte uygulanan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda 180 barajını geçebilmek için adayların tam 32 net yapması gerekiyordu. Değişmiş olan yeni sınav sisteminde yer alan temel yetenek testinde adayların 16 net yapması ile 180 barajını geçmesi kolaylaşıyor. Bu durumda eğitimin kalitesinin artıp artmayacağı ise ayrı bir tartışma konusu haline gelmiş durumda.

Eşit Ağırlıkçılar Daha Avantajlı Oldu

Değişip ismi Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan yeni üniversite sınav sisteminde eşit ağırlık öğrencileri çok daha avantajlı konuma geçmiş oldu. Eski sistemde adaylar 180 barajını geçebilmek için soruların beşte birini yani 32’sini doğru cevaplandırılması gerekiyordu. Fakat değişmiş olan yeni sınav sistemindeki temel yeterlilik testinde aynı yüzdelik oran kullanılırsa 16 net yapan öğrenci barajı geçmiş olacak. Ayrıca farklı bir noktada değiştirilmiş olan YGS sınavında bütün soru tiplerinden yapılması gerekirken yeni getirilen temel yeterlilik testinde Türkçe ve matematiğin önemi ön plana çıktığından dolayı eşit ağırlık öğrencileri çok daha avantajlı bir konuma gelmiş oluyor.

Başarısız Öğrenciler İçin Daha Avantajlı Bir Sistem

Eğitimcilere göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı sistemindeki temel yetenek testi başarısız ve orta başarıdaki öğrencileri yüzünü güldürecek gibi duruyor.

Bu yazı 699 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun