2013 ALES Sonbahar Değerlendirmesi

Bildiğiniz üzere 17 Kasım tarihinde ALES 2013 Sonbahar sınavı yapıldı. Bu sınavla birlikte artık ALES’in hafife alınacak bir sınav olmadığı daha da anlaşıldı. Son üç yılda yapılan sınavlar adeta bunun habercisiydi. Bu sınavla birlikte ALES için daha hızlı ve pratik olunması gerektiğini fazlasıyla anladık.

ales

ALES var olduğundan beri bu sınava girip başarısız olan adayların en büyük şikayeti süreyi yetiştirememek ile ilgiliydi. Son yıllarda bu şikayet daha fazla kişiden duyuluyordu. Bilhassa 2013 İlkbahar sınavı diğerlerine nazaran özellikle zamanı yetiştirme noktasında zorlayıcıydı. Sonbahar sınavı ile birlikte bu durum en üst noktaya ulaştı. Belki çözümü çok zor olmayan ama uzun sürede çözülebilen soruların sayısı bir hayli fazlaydı. Sözel mantık sorularının toplamda 16’dan 24’e çıkarılması bunun en somut örneği olarak gösterilebilir.

Sınava giren yaklaşık 300 kişi ile görüşme imkanı bulduk. Sınavın kolay geçtiğini söyleyen kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Hatta bu görüştüğümüz kişilerin içerisinde daha önce ALES’te Türkiye 1.’si olmuş bir arkadaşımız da vardı. O da zamanı yetiştiremediğini, derece yapması beklenen arkadaşlarının da aynı durumdan mustarip olduğunu ifade etti.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; belki de tarihin en zor ALES’ini geride bıraktık. Bundan sonraki sınavlar da buna yakın seviyede olacaktır. Hız ve pratiklik daha da önem kazandı. Zamanı yetiştiren ve tüm soruları çözebilme imkanı bulanlar artık çok daha avantajlı. Sözel sorularda soruyu ilk okuyuşta anlamak ve hızlı okumak çok önemli. Mantık sorularının hem zorluk seviyesi hem de sayısı arttırıldı. Bundan sonra ALES’e girecek adayların bu doğrultuda sınav hazırlığı yapması gerekir. Ayrıca standart sapmanın etkisiyle daha düşük netle daha yüksek puan alınabileceğini söyleyebiliriz.

Bu yazı 877 kere okundu.
Etiketler:
ALES nasıl geçti
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun