2016 Şubat Atamasında Kontenjanlar Nasıl Olacak?

Paylaş
 

Merhaba değerli arkadaşlar. Malum olduğu üzere 2016 Şubatta 30 bin öğretmen ataması yapılacak. Bu sayede birçok arkadaşımız mesleğine ve öğrencilerine kavuşacak. Bu konuyla ilgili bir beklentiniz varsa her şey umduğunuz gibi olsun. Peki bu 30 bin kontenjan branşlara nasıl dağıtılacak?.. Gelin bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Bazı internet siteleri Eylül atamasındaki kontenjanları kıstas alarak 30 bin kontenjanı branşlara dağıtıyor ve muhtemel kontenjan tablosu diyerek yayımlıyor. Yani 30 bin, 37 binin % 81.08’i  olduğu için, örneğin Okul Öncesi Öğretmenliğine Eylülde 2072 kontenjan verildiğine göre Şubatta da yaklaşık 1680 kişilik kontenjan ayrılacak denmektedir. Fakat bu yaklaşım doğru değildir. Çünkü her atama döneminde farklı kriterler göz önünde bulundurulabilir. Mesela 40 bin öğretmenin atandığı 2014 Eylül atamasında Türk Dili ve Edebiyatı branşı için 1115 kontenjan ayrıldı. Buna göre 10 bin kişilik Şubat 2015 atamasında Türk Dili ve Edebiyatı için aşağı yukarı 278 kontenjan ayrılması gerekiyordu. Fakat kontenjanlar açıklandı ve bu branştan tam 696 kişi mesleğine kavuştu. Yani alım sayısı Eylül atamasına göre oransal olarak % 2.78’den % 6.96’ya çıkmış. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın geçtiğimiz günlerde bu atama için talep sayısını da dikkate alacaklarını söylemesi özellikle yüksek talebin olduğu ama atamanın yetersiz kaldığı branşlar için umut verici olabilir.

2016 şubat kontenjanları nasıl olacak

Sonuç olarak her atama döneminde farklı kriterler göz önünde bulundurulabiliyor. Bundan dolayı Şubat 2016 ataması için Eylül 2015’in oranlarını baz almak doğru olmayacaktır. Çok uçuk olmadığı sürece hayal kurmaya devam edebiliriz. Tüm hayallerinizin gerçekleşmesi umuduyla iyi günler diliyoruz.

Bu yazı 1034 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun