2017 Sonbahar Dönemi ALES Başvuruları Başlıyor

Paylaş
 

2017 Sonbahar dönemi Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) başvuruları 26 Eylül Salı günü başlayacak. Başvuru süreci 4 Ekim Çarşamba günü sona erecek. Sınav 19 Kasım Pazar günü yapılacak. Sınav sonuçları ise 21 Aralık Perşembe günü açıklanacak. Ayrıca YÖK’ün geçtiğimiz haftalarda ALES’le ilgili olarak açıkladığı önemli değişiklikler bu sınavla beraber ilk kez uygulanacak. İşte o değişiklikler:

  • Test sayısı dörtten ikiye indirilmiştir. Bundan böyle ALES sözel ve sayısal olmak üzere iki testten oluşacaktır. Önceden sınavda sözel-1, sözel-2, sayısal-1, sayısal-2 testleri oluyordu.
  • ALES Sözel Testi; sözcükte, cümlede ve parçada anlam; cümle ve metni tamamlama; kesin yargıya ulaşma, düşünce akışını bozan ifadeyi bulma ve parçada anlam bütünlüğü sağlama gibi başlıklar altıda yer alan soru alanlarından oluşacak.ALES Sayısal Testi; temel matematiksel işlemler, matematiksel ilişkilerden yararlanma; tekli, ikili ve üçlü problemler ve geometri gibi başlıklar altında yer alan soru alanlarını içerecek. Burada adayların sıralama, çözümleme, analiz etme, yorumlama ve mantıksal akıl yürütme gibi daha çok ileri düşünme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmıştır.
  • Soru sayısı ve sınav süresi de değişti. Yeni sisteme göre her bir testte 50 soru olmak üzere sınav 100 sorudan oluşacak ve adaylara toplam 150 dakika süre verilecek. Yani her soru için adayların ortalama 1.5 dakika süresi olacak. Önceki sistemde 160 soru için 180 dakika veriliyordu.
  • Eşit ağırlıklı puanın hesaplanmasında sayısal ve sözel test % 50’şer oranında etkili olacak.
  • Sınavın geçerlilik süresi 5 yıla çıkarıldı. Adaylar her sene iki defa yapılan sınavlara istedikleri zaman katılabilecek ve son beş yıldaki en yüksek puanlarını kullanacaklar.
Bu yazı 748 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun