2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı

Paylaş
 

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan zorlu bir KPSS ön lisans sınavının ardından sınava giren kişiler tarafından en çok merak edilen konuların başında hiç şüphesiz soruların doğru yanıtları gelmektedir. Henüz ÖSYM tarafından sınav soru ve cevapları konusunda önlem amaçlı olarak bir açıklama yapılmazken, bazı ünlü eğitimciler tarafından hatırlanan soruların cevapları verilmektedir. Zorlu bir maratonun ardından sınav sorularını değerlendirmeye başlayan memur adayları, paylaşımı yapılan soruların yanıtlarını vermeye başladı. Öte yandan sınav üzerinde en çok zorlanılan ders branşının Türkçe olduğunu aday yorumlarından anlaşılabilmekte.

2018 KPSS Ön Lisans Sorularının Yanıtları

4 Kasım 2018 tarihinde gerçekleştirilen ön lisans mezunları için yapılan kamu personeli seçme sınavının hemen ardından adaylar tarafından çıkan soruların yanıtları verilmeye ve değerlendirilmeye başlandı. Sınav süresince adayları en çok yıpratan ve bunaltan dersin Türkçe soruları olduğu görüldü. Oldukça uzun paragraf sorularından oluşan Türkçe soruları adayları bir hayli terletti. Diğer bir yandan sınavın ardından ÖSYM tarafından cevap ve sorular ile alakalı olarak bir açıklama ya da bildirim yapılmadı. İşte hatırlanan ve paylaşılan bazı 2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularının yanıtları;

Soru: Sanat Güneşi olarak nitelendirilen Sanatçımız kimdir?

-Zeki Müren

Soru: Ülkemizde yer alan yasalarda olağan üstü hallerde evlenme yaşı kaç olarak belirlenmiştir?

-Ülkemizde olağan üstü hallerde kişilerin evlenme yaşı 16 olarak belirlenmiştir. Ancak 16 yaşında evlilik için ön koşul ailelerin rızasıdır.

Soru: Çağımızın en büyük icatlarından biri olarak nitelendirilen telefonun yaratıcısı kimdir?

-Telefonun mucidi Graham Bell’dir

Soru: 2017 yılında Nobel Edebiyat ödülünü alan ünlü yazar kimdir?

-Kazuo İzhiguro’dur. Japon yazarı 2017 nobel edebiyat ödülüne ulaştıran eserin adı ise Günden Kalanlar olarak kayıtlara geçmiştir.

Soru: Sorulan vatandaşlık dersi sorularından birisiyse Memurların haftalık çalışma saati ne kadardır?

-Memurların haftalık çalışma süreleri toplam 40 saattir. Bu rakam 657 sayılı Devlet Memurları Yasasında açık bir şekilde belirtilmiştir.

Soru: Yunanistan’da doğup ülkemiz sınırlarının içerisinden geçerek Ege Denizi’ne dökülen nehrin adı nedir?

-Sorunun doğru yanıtı Meriç Nehri’dir.

Bu yazı 317 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun