2018 YDS KILAVUZU ÖNEMLİ DETAYLAR

2018-yds-kilavuzu-ücreti-tarihi
Paylaş
 

2018 Yabancı dil bilgisi seviye tespit sınavı kısacası YDS kılavuzu açıklandı. İlkbahar-Sonbahar Dönemi Kılavuz içerisinde merak edilen; sınava hangi eşyalarla girebilirim? Ehliyet ile sınava girebilir miyim? Alçı ile sınava giriliyor mu? Koltuk değneklerim sınava girerken sorun olur mu ? Sınav’a nasıl başvuru yapabilirim? Sınava giderken yanıma neler alabilirim? Gibi daha bir çok sorunuzun cevabını YDS kılavuzunda yer almaktadır. Sınav ücretleri kaç tl? Geç başvuru tarihi ne zaman gibi bütün sorularınızın cevabı aşağıdadır.

Önemli notlar: Adaylar saat 10.00 a kadar sınava gireceği binalara girmiş olmalıdır. Eğer saat 10’u 1 dakika dahi geçse bile içeri alınmayacaktır. ÖSYM tarafından sınavlarla ilgili duyuruları takip etmek için ÖSYM sitesini takip etmeniz menfaatinize olacaktır. Her hangi bir değişiklik de ÖSYM kamuoyuna site üzerinden duyurucaktır.

yds 2018-kilavuzu-onemli-detaylar

2018 YDS İlkbahar Dönemi Detayları

Başvuru tarihleri 7-15 Şubat 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav süresi 180 dakikadır. Sınavın tarihi ise 1 Nisan 2018’dedir. 7-15 Şubat tarihleri arasında başvuru yapmayan/yapamayanlar YDS İlkbahar dönemi geç başvuru gününde yapabilirler. İlkbahar dönemi geç başvuru tarihi ise 28 şubat 2018’dedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus sınav ücreti de 28 şubatta yatırılması gerekmektedir. Yoksa adayın başvurusu kabul edilmeyecektir. Başvurunun geç kalması sonucunda 28 şubatta yapılan başvuru için 150 TL ücret ödenecektir. Sınav ücreti 100 TL başvuru hizmeti 5 TL total da 105 TL ödeme yapılacaktır.

2018 YDS Sonbahar Dönemi Detayları

Başvuru tarihleri 18-26 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Sınav süresi 180 dakikadır. Sınavın tarihi ise 9 Eylül 2018’dedir. 18-26 Temmuz tarihleri arasında başvuru yapmayan/yapamayanlar YDS sonbahar dönemi geç başvuru gününde yapabilirler. Sonbahar dönemi geç başvuru tarihi ise 28 şubat 2018’dedir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus sınav ücreti de 8 Ağustos yatırılması gerekmektedir. Yoksa adayın başvurusu kabul edilmeyecektir. Başvurunun geç kalması sonucunda 8 Ağustos’da yapılan başvuru için 150 TL ücret ödenecektir. Sınav ücreti 100 TL başvuru hizmeti 5 TL total da 105 TL ödeme yapılacaktır.

Başvuru işleminin yapılması:

Başvuru 2 şekilde yapılabilir. Başvuru merkezine gidilerek veya internet üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Başvuru merkezine gidilerek yapılacak başvurularda önemli detaylar: Aday başvuru merkezine bizzat gitmelidir. Adaylar resmi iş günleri ve saatleri içerisinde başvuru yapabilirler. Başvuru merkezine gidilmeden önce yapılması gerekenler:

-Aday Başvuru Formunu doldurmaları gerekmektedir.

-Nüfus cüzdanı yanında olması gerekmektedir.

-Engelli adaylar için ÖSYM aday işlemleri sistemin engel bilgisi yer almayan veya engel bilgisi değişen adaylar devlet hastanesinden sağlık kurulu raporunun bir örneği getirmek zorundadırlar.

İnternet ile bireysel başvurular internet aracılığıyla başvuru hakkına sahip adaylar başvuru süresi boyunca (7-15 Şubat) ÖSYM’nin aday işlemleri sağladığı sistemden başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona ereceğini sınav girecek arkadaşların dikkat etmesi gerekmektedir.

Yurt Dışından Başvuru Yapmak isteyenler için ise MERNİS’te yabancı uyruk numarası bulunmayanlar, yabancı uyruk numarası alacaklardır. Sınava Başvuru yapmak isteyen adaylar ÖSYM Çağrı Merkezi’ni araması gerekmektedir. Çağrı merkezini araması ile yurtdışından sınava gireceğinizi sisteme girişi yapılacaktır. Geri kalan bütün şartlar aynıdır.

YDS SINAVINA GİRERKEN YANLARINDA BULUNDURMASI GEREKENLER

Öncelikle belirtmek isterim ki hiçbir şekilde sürücü belgesi veya farklı bir kimlik kabul edilmeyecektir. Sadece T.C. Kimliğiniz ya da Pasaportunuz kabul edilecektir. Hiçbir şekilde fotokopi kabul edilmeyecektir. Eğer kimliğiniz yanınızda değil ise hiçbir mazeret kabul edilmeyecek ve sınava alınmayacaksınız.

SINAVA GİRERKEN YANINIZDA OLMAMASI GEREKENLER

Çanta, cüdan, cep telefonu, saat, bluetooth kullanan cihazlar vs. olmayacaktır. Kolye küpe yüzük gibi takılar da olmayacaktır. Alyans hariç, alyans kalabilir. İçecek olarak sınava girerken sadece su alınacaktır. Alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ile sınava kesinlikle alınmayacaktır.

2018 Yabancı Dil Sınavına girerken yanınızda olmaması gereken materyaller nelerdir? Sınav ücreti ve tarihi gibi bütün sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz. YDS en çok çıkan kelimeler adlı yazımız için tıklayın.

Bu yazı 779 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun