2018 Yılı EUS Yerleştirme Sonuçları

Paylaş
 

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen EUS’un 2018 yılı içerisindeki yerleştirme sonuçları geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından açıklandı. Eczacılık mesleği içerisinde uzmanlık almak için gerekli olan bir sınav sistemi olarak yapılmakta olan ve sınav sürecinin ÖSYM tarafından takip edildiği, düzenlendiği ve sonuçlarının açıklandığı bu sınav 2018 yılı yerleştirmeleri ile beraber tamamlanmış oldu.

Açıklaması yapıldığı günden beri pek çok eczacı adayının başvurduğu ve sınava girdiği sistem içerisinde yerleştirme işlemleri de yapılmış oldu. ÖSYM tarafından yapılmış olan açıklamada 23 – 30 Ekim 2018 tarihleri arasında alımı yapılmakta olan Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (EUS) tercih işlemleri sonucunun tamamlandığı belirtildi. Adayların yerleştirme sonuçlarını 5 Kasım 2018 tarihi ve saat 10:00 itibari ile sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden öğrenebilecekleri deyine ÖSYM resmi web sayfası üzerinden duyurulan açıklamalar içerisinde yer aldı. T.C. kimlik numarası ve aday şifresi ile birlikte sisteme giriş yapılarak yerleştirme sonuçlarına erişim sağlanabilecek.

2018 EUS Sayısal Bilgileri

2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Giriş Sınavı kapsamında ÖSYM tarafından açıklanan sayısal bilgiler arasında Türkiye genelinde toplamda 71 kişinin tercih yaptığı, 23 kişilik bir kontenjan olduğu ve yerleşen aday sayısının da 23 kişiden oluştuğu görülüyor.

Fitofarmasi ve Klinik Eczacılık alanında tercih yapan adaylar en yüksek ve en düşük puan durumlarını belirlerken aynı zamanda birçok üniversitenin de ilgili bölümlerine giriş yapabilmeleri mümkün oldu. 2018 yılı içerisinde düzenlenen bu sınavın tamamlanması ile beraber yerleştirme sonuçlarını bekleyen adaylar için geçtiğimiz günlerde açıklama yapan ÖSYM, sonuçların 5 Kasım tarihi itibari ile sistem üzerinden görülebileceğini belirtmişti.

Sabah saatlerinde sistem üzerinden kontrol yapabilecek olan adaylar arasından ise yerleşimi yapılan sadece 23 kişi oldu. Açık kontenjan içerisinde de 23 kişinin olması ile beraber ilgili bölümler dolu kontenjan ile yerleştirme işlemi yapılmış oldu. Birçok devlet üniversitesi ve vakıf üniversiteleri üzerinden tercih yapan adayların yerleştirildikleri okula giderek en kısa sürede kayıtlarını yaptırmaları da uygulanacak olan adımlar arasında.

Bu yazı 293 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun