2018 Yılı LGS Tercihleri İçin Başvuru Tarihi Ne Zaman

Paylaş
 

Liseye giriş sınavına giren öğrencilerin hepsi tercihler için başvuru tarihini merak ediyordu. Bu yıl ilk defa yapılan liseye giriş sınavı yani LGS için tercih başvuru tarihi belli oldu. LGS sınavına yönelik olarak öğrencilerin yapacağı tercih işlemlerinin başvuru tarihi ve tercihler için detaylar.

2017/2018 yılı eğitim öğretim dönemi için binlerce öğrenci LGS sınavına girdi. Sınavın ardından öğrenciler merak ile tercih için başvuru tarihinin açıklanmasını bekliyor. Bu merak ile bekleyişten dolayı Milli Eğitim Bakanlığı çalışma takvimini yayınladı. Açıklanan çalışma takvimine göre liselere giriş sınavının tercihleri ne zaman başlayacak?

LGS Tercih Türleri

Milli Eğitim Bakanlığının yetkili çalışanlarının vermiş olduğu bilgiler ışığında ortaokuldan mezun olan öğrencilerin liseye yerleşmeleri için adrese dayalı olarak tercihler ile yerelde oluşturulmuş olan Ortaöğretim kayıt alanları çerçevesinde yapılacak. Her ortaokulun öğrenci kapasitesi göz önüne alınarak kayıt alanları olacak. Öğrencinin ikamet ettiği yere göre en yakında bulunan liseler göz önüne alınarak belirleme yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olan kayıt alanında bütün lise türleri yani, Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi olacak.

LGS Tercih İçin Tarih

Adrese göre yapılacak olan tercihlerde liselere girmek için puan yoluyla öğrenci alacak olanlara tercih yapılacak. Yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pansiyonu olan okullara girmek isteyen öğrenciler tercih yapacak. Her iki şekilde de öğrencilerin yapacakları tercihler eş zamanlı olacak. Öğrencilerin liseye giriş sınavına göre tercih yapacağı tarih, 2 Temmuz 2018 tarihinde başlayarak 13 Temmuz 2018 tarihinde son bulacak. LGS sınav sonucuna göre tercih yapacak olan öğrencilerin bu zaman dilimi içerisinde tercihlerini yapmaları gerekiyor.

Bu yazı 380 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun