2019 Yılında Okulların Pansiyon Ücretleri

Paylaş
 

Günümüzde birçok kişi yatılı olarak okumaktadır. Bu pansiyonların Milli Eğitim Bakanlığına bağlıdır ve yıllık olarak ücretlendirilmektedir. Yeni yılda bütçe Kanunu çerçevesinde tekrar düşünülen bu konuda pansiyonlara zam yapılması kararı alındı. İlkokul ortaokul ve Mesleki teknik ortaöğretim öğrencileri gibi öğrencilerin kaldığı pansiyonlara MEB tarafından yüksek oranda zam yapılacağı açıklandı. Birçok kişi bu pansiyonlarda kalmak zorunda. Aksi halde eve çıkarsa daha fazla para vermek zorunda kalacak. Yeni dönemde farklı tür pansiyonlara farklı oranda zam yapılsa da aslında ortalama olarak aynı ve yüksek miktarda olduğu düşünülüyor. Ücretin yeni dönemde ortalama olarak %16,2 oranında artırılması bekleniyor.

Yeni yılın gelmesiyle ilköğretim ve ortaöğretim pansiyon ücretleri %16,2 artış gösterecek ve ücretler 3 bin 370 lira olacak. Bu oran Mesleki Teknik ve ortaöğretim okullarında ise %16,3 olacak. Bu pansiyonların fiyatı ise 3 bin 780 lira olacak. Fiyatların yüksek olması birçok kişiyi huzursuz etse de Bütçe kanunu çerçisinde görüşülmüş ve onaylanmış bir karardır.

Fiyatlardaki Değişim Ne Kadar?

2018 yılında tüm ilköğretim kurumlarında, yatılı, imam hatip ve özel eğitim kurumlarında pansiyon ücretleri 2900 lira olmaktaydı. Bu miktar 2019 yılında ise 470 lira daha fazla olacak. Durum genel ve teknik liselerde, imam hatip liselerinde de aynıdır. Sadece Mesleki teknik ve ortaöğretim okulları 3 bin 250 lira öderken artık 3 bin 780 lira ödeyecek. Fiyatlar çok kişiye yüksek gelmiştir. Fakat enflasyon ve ekonomik durum bahane edilmiştir. Bunların yanında yeni yılda asgari ücretlere yapılan zamlarında bu denli yüksek olması beklenmektedir. Bu pansiyonlar okula bağlıdır ve tamamen devlet kurumudur. Bu nedenle bu kadar yüksek olmaması gerekir.

Haber yayınlandıktan sonra Twitter üzerinden birçok kişi bu konuda fikrini söyledi ve oranların çok yüksek olduğuna değindi. Uygulamaya 2019 yılında başlanacak. Yani 2. eğitim ve öğretim dönemi için kullanılması beklenmektedir. Bu zamlar sonrasında üniversite öğrencileri, kaldığı KYK yurtlarında da zamlar olacağını düşünmektedir. O yurtlarda zamların bu kadar yüksek oranlı olması beklenmiyor fakat yeni yılda genel olarak her şey pahalılaşacaktır.

Bu yazı 229 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun