2020’de 1 Milyon 250 Bin Kişinin İstihdamı Sağlanacak

Paylaş
 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara göre 2020’da istihdam ve yatırım konusunda önemli gelişmeler yaşanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapmış olduğu açıklamalarda 2020

 

 

 

 

 

 

yılına güçlü adımlarla ilerlemeye devam edileceğini, bu doğrultuda da 2 milyon vatandaşa iş gücü eğitimi verilirken, 1 milyon vatandaşa ise meslek bilgisi eğitimi sağlanacağını belirtti. Yeni yılın yatırım ve istihdam seferberliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilave istihdama yönelik devlet teşviklerinin devam edeceğini de ifade etti. 2 milyon vatandaşa iş kapısı açmak amacı ile yapılan girişimlere Türkiye İş Kurumunun katkıda bulunması ve aracı olması ile birçok gence iş bulma fırsatı doğacak. İşe başlangıç adım olarak da asgari ücretin yarısı kadarını devlet tesis edecek. Sabah Gazetesi muhabiri Hazal Ateş’in haber içeriğine göre, Türkiye İş Kurumu eliyle ve aracılığı ile 2 milyon vatandaşa istihdam sağlamak amacı ile iş gücü eğitimi verilecekken, 1 milyon vatandaşa ise meslek bilgisi eğitimi ve belgesi verilmesi planlanıyor. Devletin gerçekleştirmeyi planladığı istihdama yönelik yatırımlar iş gücüne katılımı büyük ölçüde arttıracağı gibi, birçok gence iş olanağı yaratacak, aynı zamanda devletin istihdam kapsamındaki yatırım projelerine hız katacak.

İşkur’dan Gençlere İstihdam Desteği

Pek çok kurum İş Bulma Kurumu aracılığı ile gençlere istihdam desteği sağlamak istemekte. Önümüzdeki günlerde toplum yararına programlar çerçevesinde yaklaşık olarak 70 bin kişinin kamu kurumların istihdam edilecek. Bunun yanı sıra devlet tarafından açıklanan duyuruda sosyal yardım alan 180 bin kişiyi çalıştıran kurumlara yeni çıkacak yasal düzenleme aracılığıyla devlet tarafından prim desteği sağlanacak. Aynı zamanda devlet, işverenlerin maliyetlerini aşağı indirmek amacıyla, işverenlere ek istihdam yardımı sağlayacak. Verilecek olan teşviklerde öncelik yatırım sağlayan kurumlara ya da işverenlere verilecek. Önümüzdeki yıl ise toplamda 440 bin kişinin istihdam edilmesi beklenmekte. Bu demektir ki önümüzdeki sene sonuna kadar yaklaşık olarak 1 milyon 250 bin kişi devlet tarafından kurumlara istihdam desteği sağlanacak. Önümüzdeki yıl da öncelikle asgari ücretli çalışanların ücretlerinin yarısını devlet karşılayacak.

Bu yazı 213 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun