2020’in İlk Bekçi Alımı İlanı Detayları

Paylaş
 

Bekçilik sınavına girmek ve göreve başlamak isteyenlerin merakla beklediği ilan hakkında Bakan Süleyman Soylu tarafından açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre 8 bin kontenjan ayrılan bekçilik kadrosu detaylarının bugün mesai saatleri içerisinde açıklanması bekleniyor. Tarih yaklaştıkça bekçilik hakkında daha çok detayın merak edilmesinden dolayı genel bilgilerin toplanması amaçlanmıştır.

Şartlar Nelerdir?

Kısa bir süredir yapılan alımlar sonucunda istihdam kapısı olarak görülmeye başlanan bekçilik 2020 yılında da 8 bin kişi için iş kapısı olmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamalar sonucunda aynı şekilde 2020 yılında da sadece erkek adaylar arasından alım yapılacağı açıklandı. Adayların değerlendirmeye alınması için ise bazı genel ve özel şartları taşıması gerekiyor. Bunların başında en az ilkokul mezunu olmak gerekiyor.

Aranan nitelikler arasında genel olarak 657 sayılı devlet memuru kanunu nezdinde aranan şartlar ile benzerlik gösterdiği söylenebilir. Erkek adayların T.C vatandaşı olması, herhangi bir nedenden dolayı hüküm giymemiş olmak, kamu haklarından mahkum olmamak, 657 sayılı kanunun 48. maddesinde yer alan şartları taşımak, yüz kızartıcı bir suçtan dolayı sicili bulunmamak, herhangi bir siyasi partiye üye olmamak, sağlık şartlarını taşımak, arşiv araştırmasından olumlu sonuç almak taşıması gereken temel niteliklerdir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan alımların iki aşaması bulunuyor.

Yapılacak olan aşamalardan bir tanesi yazılı diğeri ise sözlü sınav olarak gerçekleştiriliyor. Yazılı sınav MEB tarafından yapılıyor. Bu sınavda 100 puan üzerinden başarı değerlendirmesine bakılıyor. izmir escort bayan
Genel kültür, Türkçe, Sosyal bilgiler, Fen Bilgisi gibi alanlardan sorular soruluyor. Genel olarak gündemle ilgili sorulardan da seçilmiş sorulara yer veriliyor. Ardından açıklanan sınav sonuçlarına göre sözlü sınav için çağrılan adayların listesi açıklanır.

Sözlü sınavda fiziki yeterlilik için yapılan parkur ve dayanıklılık testi ile başlanır. Bu yeterlilik sınavından 60 puan altında alan kişinin puanı geçersiz sayılır. Sözlü sınavda ise genel konulardan olabileceği gibi akla gelebilecek herhangi bir konudan da soru sorulabilir. Burada edinilen sonuç da puanınıza eklendikten sonra ortaya kazananların listesi kesin ve yedekler olacak şekilde açıklanır.

Bu yazı 101 kere okundu.
Etiketler:
2020 Bekçi Alımı
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun