26’yı Açmak Ne Demek?

Öğretmen atamalarında adaylara 25 tercih hakkı verilir. Ayrıca 26. olarak “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum?” seçeneği de sunulur. 26. tercih sizden daha düşük puanla ataması yapılan bir aday olduğu halde sizin boşta kalma ihtimalinizi ortadan kaldırır.

Konuyu bir örnekle ifade etmek gerekirse; Ahmet, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni adayıdır. KPSSP121 puanı 82’dir. Tercih dönemi gelir ve Ahmet  ilk 25 okul tercihini yapar, son olarak 26’yı da açar. Yerleştirme işlemleri yapılırken Ahmet’in 25 tercihine de kendisinden daha yüksek puanlı başka adaylar yerleştirilir. Bu durumda Ahmet 26’yı açtığı için o zamana kadar daha yüksek puanlı bir adayın yerleştirilmediği kadrolardan birine kura yöntemi ile atanır. Ahmet hiç tercih etmediği bir kadroya başkaları tercih etmiş olsa bile bu şekilde atanabilir.

Sistem yüksek puanlı adaydan başlayarak düşük puanlı adaylara doğru iner. Yüksek puanlı adayın ataması yapılmadan düşük puanlı adaya geçilmez. Yani diyelim ki; boş kalan sadece 1 kontenjan kaldı ve Mehmet’in puanı 81, Ahmet’in puanı ise 82. Ahmet 26’yı açtıysa, Mehmet bu kadroyu tercih etmiş olsa bile öncelik Ahmet’indir.

En basit ifadeyle; 26. tercih =  İlk 25 tercihiniz dışındaki tüm kadroları tercih etmek ve bu kadrolar içinde çekilecek bir kura ile atanmayı kabul etmek.

öğretmen

Ek Atama Nedir?

İlk yerleştirmeden sonra boş kalan kontenjanlar, ihtiyaç olan branşlara dağıtılır ve ek atama ile bu kontenjanlar da doldurulur. Ek atamada, ilk yerleştirmede atanamayan ve 26’yı açan adaylar puan sırasına göre kura yöntemi ile yerleştirilir. Örneğin; ek atama için Matematik Öğretmenliğine 250 kontenjan ayrıldıysa, 26’yı açan ve ilk yerleştirmede atanamayan en yüksek puanlı 250 Matematik öğretmeni adayı kura yöntemi ile bu 250 kadroya atanır.

Ek atama için ayrıca bir tercih yapmaya gerek yoktur. Ek atama ile atanmak isteyen adayların 26’yı açması gerekir. 26’yı açmak Türkiye’nin herhangi bir yerinde görev yapabileceğinizi belirttiğiniz anlamına gelir. 26’yı açarak atanma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Ek atama ilk atamanın akabinde yapılır.

Bu yazı 1349 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. […] (Not: Bu tahminler 26′nın açıldığı varsayılarak yapılmıştır. 26′yı açmak ne demek?) […]

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun