Adalet Bakanlığı 7 Bin 467 Personel Alacak

Paylaş
 

Plan ve Bütçe Komisyonu dahilinde Adalet Bakanlığı 2019 yılı bütçesinin görüşmeleri yapıldı. Komisyon kurulu, Ak Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç önderliğinde Adalet Bakanı görevini icra etmekte olan Abdülhamit Gül, bakanlığın 2019 yılındaki bütçesini sunması ile devam etti.

Adalet Bakanı Gül tarafından son yıllarda gerçekleştirilmiş olan reformlarla beraber uluslararası standartlara ve insan hakları alanındaki bütün gelişmelere uygun olarak, toplumsal ihtiyaçlara cevap verebilecek nitelikte bir ceza infaz kurumunun oluşturulduğu anlatıldı. Adalet Bakanı, 16 Kasım 2018 tarihi itibari ile 385 ceza infaz kurumunda toplamda 260 bin 144 kişinin bulunduğunu, bu kişilerden 202 bin 434 kişinin hükümlü olarak, 57 bin 710 kişinin ise tutuklu olarak ceza infaz kurumlarında kaldıklarını söyledi. Adalet Bakanlığı kapsamında yapılan 2019 yılı bütçe görüşmelerinde başka konulara da değinilen bakan personel alımı ile ilgili de çeşitli açıklamalarda bulundu.

7 Bin 467 Personel Alımı Yapılacak

Ceza infaz sistemi dahilinde 2002 yılında 25 bin 407 olan personel sayısının bu sene içerisinde 60 bin 46 kişiye çıkarıldığını belirten Adalet Bakanı, değişik unvanlara sahip olmak kaydı ile 7 bin 467 kişinin daha alınacağını söyledi. Ceza infaz kurumlarının şeffaflık ilkesi üzerinde hassas bir yaklaşım içerisinde olduklarını belirten Bakan Gül, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu, izleme kurulları, infaz hakimlikleri, cezaevi savcıları ve Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından her zaman habersiz olarak denetlenebildiklerini söyledi.

Birleşmiş Milletler İşkenceyle Mücadele Komisyonu ve Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi tarafından da ceza infaz kurumlarında çeşitli denetimlere tabi tutulduklarını belirten Adalet Bakanı için ceza infaz kurumlarında hükümlülerin ve tutukluların gerekli olan özveri ile kaldıklarını da belirtmiş oldu. Adalet Bakanlığı kapsamında düzenlenecek olan personel alımına da komisyon içerisinde değinen Gül, 7 bin 467 kişilik bir personel alımı için gerekli olan pozisyon açığı araştırmalarının yapıldığını ve bu konuda nitelikli personel alımı adına gerekli olan işlemlerin başlatılacağını söyledi.

Bu yazı 202 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun