Adalet İçin ALES

Bilindiği üzere YÖK geçtiğimiz günlerde pedagojik formasyon eğitimi ile ilgili çok önemli bir duyuru yayımladı. Duyuruda bundan böyle pedagojik formasyon başvurularında ALES puanının da etkili olacağı ifade edildi. Açıklamanın yapıldığı günden beri bu konuda tartışmalar yapılmaktadır. Büyük bir kesim yeni uygulamayı savunmakta bir kesim ise savunmamaktadır. Biz osymkilavuzu.com olarak bu konu için derin bir inceleme yaptık. İncelememizin sonuçlarına göre sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Pedagojik formasyon Fen-Edebiyat, İlahiyat, Güzel Sanatlar gibi fakülterlerden mezun olan kişilere öğretmenlik yolunu açan eğitim programıdır.

Eskiden pedagojik formasyon ALES puanına bakılarak veriliyordu. Son birkaç yıldır ise not ortalaması kıstas alınıyordu. Şimdi tekrar ALES’in dikkate alınacağı duyuruldu. Fakat açıklamayı dikkatle okuduğumuzda “ALES puanı da kullanılacak” ifadesinde yer alan dahi anlamındaki -de bağlacının aynı zamanda başka bir ögenin daha kullanılacağını işaret ediyor. Bu da muhtemelen not ortalaması.

ALES merkezi bir sınavdır, tüm adaylar aynı sorularla karşılaşır. Tüm branşlara hitap eder. Genel olarak okuduğunu anlama yetisini ve pratik zekayı ölçer.

Not ortalamasına dayanan sistem ise birçok adaletsizliği beraberinde getirir. Çünkü kaliteli üniversitelerde eğitim alan öğrenciler yüksek ortalama yapmakta zorlanırlar. Bir profesörden yüksek not almak diğerlerine göre çok daha zordur. Bu anlamda değerlendirdiğimiz zaman iyi üniversitelerde okuyan öğrenciler kaliteli eğitim almış olsalar da düşük kaliteli eğitim aldığı halde yüksek ortalama yapan rakipleri karşısında çaresiz kalırlar. Örneğin; Erciyes Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 7 profesör, 2 doçent görev yapmaktayken Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde bir tane doçent dahi bulunmamaktadır. Dolayısıyla Erciyes TDE’de çok iyi eğitim verilse de buradan mezun olan adayların yüksek ortalama ile mezun olması Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi mezunlarına nazaran çok daha zordur. Yani not ortalamasına dayanan sistemde köklü ve kaliteli üniversitelerden mezun olan adaylar diğerleri karşısında çaresiz kalmaktadır. Formasyon ALES ile verildiği zamanlarda mezun olan ve o dönemde ortalamasını yükseltme amacı taşımayan eski mezunlarını mağduriyetini gidermek için de merkezi bir sınava ihtiyaç vardır.

Yine de üniversitedeki eğitimi tamamen göz ardı etmemek gerekir. Bundan dolayı % 75 ALES, %25 ortalama gibi bir orantı uygulanabilir.

Sonuç olarak her üniversitede hocalar, not sistemleri, dersler vs. aynı değil, şartlar farklı. Bundan dolayı tamamen not ortalamasına dayanan sistem haksızlıklar doğurmaktadır. ALES gibi herkesin aynı sorularla karşılaştığı merkezi bir sınav önemsenmelidir.

2013-2014 Öğretim yılı için ise adaylar hiç endişe etmemeli. Çünkü ALES için yapılan çalışmalar aynı zamanda KPSS çalışmasıdır, ALES ile KPSS Genel Yetenek testinin konuları birebir aynıdır ve 2 ay sadece Türkçe ve Matematikten oluşan ALES için yeterlidir. Ayrıca tüm adaylar için de şartlar aynıdır. Kimse böyle bir durumla karşılaşılacağını 5 ay önceden bilmiyordu.

Bu yazı 1085 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Hüsniye dedi ki:

    Hocam umarım YÖK te aynı şekilde düşünüp ALESi %75 te dengeler.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun