Aktif Siyasetçi Öğretmen Olarak Atandı

Paylaş
 

Devam eden öğretmen atamalarında bir skandal yaşandı. Aktif olarak Bursa’da bir siyasi partide siyaset yapmakta olan Hanife Yetiş, öğretmen olarak atandı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan Şehit Zeki Uğur Ortaokulu’na ücretli öğretmen olarak atanan Hanife Yetiş, kanunen yasak olan bir atama ile öğretmen olarak atandı.

“657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan maddeye göre ücretli öğretmenlerde tıpkı devlet memurları gibi herhangi bir siyasi partiye üye olamaz ve siyasi partiler adına faaliyetlerde bulunamaz. Eğitim Radyosu’nun yer verdiği habere göre; Bursa’da bir siyasi partinin faaliyetlerini aktif bir şekilde yürüten ve partinin Büyükorhan İlçesinin Kadın Kolları Başkanı olan Hanife Yetiş adlı kişinin ücretli öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir okula atandığı öğrenildi.

Devlet Memurları Kanunen Siyaset Yapamaz

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona bu konuda açıklamalarda bulundu. Bursa’da Ak Partinin Büyükorhan İlçe Kadın Kolları Başkanı olan Hanife Yetiş’in, Şehit Zeki Uğur Ortaokulu’na ücretli öğretmen pozisyonuna atanmış olduğunu belirten Rona, bu konuda kendi görüşlerini de bildirdi.

Özel Eğitim Öğretmenliği alanında ücretli öğretmen olarak atanan Hanife Yetiş’in kanunlara aykırı olarak atandığını ifade ederken konuşmalarına ücretli öğretmenlerin de Devlet Memurları Kanunu’na tabi olduğunu ekledi.

Özkan Rona: Bu Yasağı Uygun Bulmuyoruz

“Devlet Memurları’nın kamuda yaptıkları görevler gerekçe gösterilerek herhangi bir siyasi partiye üye olmaları yasa ve kanunlarla engellenmiştir. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 7. Maddesi gereğine göre devlet memurlarının siyasi partilere üyeliği yasaklanmıştır. Devlet Memurları Kanunu’nun 125. Maddesinde de siyasi bir partiye üye olmanın devlet memurluğundan çıkarılma sebebi olduğu belirlenmiştir.

Eğitim-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Özkan Rona, sendika olarak bu yasağı doğru bulmadıklarını ifade ederek, devlet memurlarına yapılan siyasi kısıtlamanın kaldırılması için mücadele ettiklerini belirtti. Yasağı kabul etmek istemediklerini bildiren Başkan Özkan, bu yasağın keyfi olarak daraltılmasını da doğru bulmadıklarını ifade etti. Ücretli öğretmenlerin de devlet memurları gibi kamu hizmeti yürüttükleri için bu yasal kısıtlamanın kapsamında olduğunu belirten Başkan, tüm kamu çalışanlarının aktif siyaset yapma hakkına sahip olması gerektiğini ifade etti.

Rona: Siyasi Ayrıcalık Söz Konusu

Ücretli öğretmenlik için görevlendirme yapılırken, özellikle eğitim fakültesi mezunlarına öncelik verilmesi gerekiyor diye konuşmalarına devam eden Başkan, Büyükorhan ilçesinde bu görevi yapabilecek ve öğretmen unvanına sahip birçok kişi olduğu halde siyasi bir ayrıcalık yapılarak Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü mezunu olan Hanife Yetiş adlı kişinin ücretli öğretmen olarak atanmasını doğru bulmadıklarını da ifadelerine ekledi.

Bu yazı 307 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun