Ales Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

Paylaş
 

Akademik düzeyde yüksek lisan doktora yapmak için Ales sınavına girmek gerekiyor. Ales sınavı ilkbahar ve sonbahar dönemi olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. ÖSYM 2018 yılı sınav takvimini 10 Kasım 2017 tarihi itibari ile yayınladı.

Ales İlkbahar Dönemi Tarihleri

Ales sınavı ilkbahar dönemi sınavı 06.05.2018 tarihinde yapılacak. Ales ilkbahar dönemi sınavına girmek için başvuru yapılması gerekiyor. Yapılacak başvuru tarihleri 07.03.2018 ile 15.03.2018 tarihleri arasında. Ales ilkbahar dönemi sınavına girmek için bu tarihler arasında olan bir haftalık süreçte gerekli başvurunun ÖSYM’ ye yapılması gerekmektedir. Ayrıca Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından geç başvuru tarihi konulmuş. Ales sınavına girmek için yapılacak geç başvuru tarihi 28.03.2018. Öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi tarafından başvurular alınarak yapılacak olan sınavın sonuçlarının açıklanma tarihi 07.06.2018. Sınav tarihi ya da sınav başvuru tarihleri ile ilgili olarak bir değişiklik olursa ÖSYM’ ye ait olan sitede sınav takvimi kısmında güncelleme yapılmaktadır.

Sınavın Değerlendirilmesi

Sınavda 50 sözel, 50 sayısal olmak üzere adaylara 100 adet soru soruluyor. Bu soruları cevaplamak için adaylara verilen süre 180 dakika. Adayların verdiği cevaplara göre 3 çeşitte sınav puanı açıklanıyor. Sözel puan, sayısal puan ve eşit ağırlık puanı. Adaylar yapmayı düşündükleri akademik düzeyde yüksek lisans ve doktora programına göre olan ağırlıkta soruları cevaplamaları gerekir.

Bu yazı 835 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun