Ales Duyurusu

Paylaş
 

Akademik anlamda kariyer düşünen veya çeşitli amaçları için akademik hayatına devam etmek isteyen herkesin katılmasının zorunlu olduğu sınavlardan bir tanesi olan Ales senede iki kez düzenlenir. Birincisi ilkbahar dönemi, ikincisi ise sonbahar döneminde yapılan sınav için takvimler sonbahar dönemi Ales tarihinin yaklaşmaya başladığını gösterirken ÖSYM kanadından sınavla alakalı olarak son hatırlatmaları içeren bir paylaşım yapıldı.

Paylaşımın İçeriği

ÖSYM tarafından resmi hesap üzerinden yapılan Twitter açıklamasında sınav kuralları ve genel hatırlatmalar olarak adlandırılan bazı konular hakkında adaylara uyarılar yapıldı. Bir süre önce KPSS sırasında çeşitli kopya ve şebeke işlemlerinden dolayı sınava girişleri engellenen ve ciddi cezalar alan öğrencilerin ortaya çıkmasının da bir etkisi olarak yorumlanan bu uyarılar oldukça dikkatle takip edildi.

Adayların saat 10:00’dan sonra sınava alınamayacağı konusundaki uyarı ile başlayan paylaşım kimlik ve güvenlikle alakalı çeşitli kontrollerin yapılmasından dolayı en az 1 saat önce de kapıda hazır bulunulması ile alakalı olarak yapılan bildiri ile devam etti. Giriş işlemlerinin sınavdan 1 saat önce güvenlik kontrolü ile yapılacağı da paylaşıldı. Saat 10:00’da sonra ise herhangi bir adayın sınava hangi sebepten olursa olsun alınmayacağı da kesin şekilde açıklanmış oldu. Adayların nüfus cüzdanında resimlerinin olmaması ise kesinlikle sınava alınmaması için geçerli sebep olarak aktarıldı. Sınava girişte kimlik olarak kabul edilebilecek belgeler de bildirimde tek tek listelendi.

Sınava giriş sırasında bulundurulması zorunlu olan evraklar arasında ise sınava giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi olarak açıklandı. Geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilenler arasında ise T.C kimlik kartı, T.C Kimlik kartı, Pasaport, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kimlik Kartı olarak açıklandı. Bunların haricinde herhangi bir belge ile sınava girilmesi söz konusu olamayacağından dolayı adaylar özellikle uyarıldı. Ehliyet ile sınava girilip girilmeyeceği konusunda da soru işareti yaşayan adaylar bu paylaşımdan sonra bunun mümkün olmayacağını da açık şekilde anlamış oldular. Önemli bir sınav olması nedeniyle de adayların yanlarında sayılan belgeler haricinde herhangi bir şey bulundurmamaları sınav güvenliği açısından önemle hatırlatıldı.

Bu yazı 236 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun