ALES İçin Geç Başvuru Takvimi Belli Oldu Mu?

Paylaş
 

Üniversitelerdeki yüksek lisans eğitimlerine geçebilmek için verilmekte olan ALES sınavı başvuruları 4 Ekim itibariyle tamamlandı. 26 Eylül 4 Ekim tarihleri arasında çeşitli sebeplerden dolayı ALES Sınavına başvuru yapamayanlar için ALES geç başvuru takvimi belirlenmiş oldu. Böylece geç başvuru opsiyonundan faydalanarak ALES sınavına adaylar tekrar girme şansına sahip olacaklar.

ALES Geç Başvuru Bu Hafta Başlayacak

Bu yıl 19 Kasım 2017 tarihinde yapılacak olan ALES geç başvuru 18 Ekim Çarşamba günü yapılabilecek. Başvuru yapan adaylar için son şans olan 18 Ekim tarihinde yapılacak olan başvuru ile birlikte ALES sınavına katılma hakkı tekrar kazanılmış olacak.

ALES’de Bu Yıl Yapılan Değişiklikler

ALES sınavının genel özellikleri ile ilgili bir takım değişiklikler bu yıl uygulamaya girecek. Buna göre daha önceki yıllarda alınan puan 3 yıl geçerli olmaktayken bu yıldan itibaren ALES’te alınan puanların geçerlilik süresi 5 yıla çıkmış olacak. Önceki yıllarda 180 dakika sürmekte olan ALES sınavı ilk defa bu yıl 150 dakikada tamamlanacak. Toplam 160 sorudan sorumlu olan öğrenciler bu yıl sadece 100 soru çözmek durumunda olacaklar. Zira ALES’teki 160 soruluk soru yelpazesi 100’e düşürüldü. Ayrıca ALES eşit ağırlık puan hesaplama türündeki detaylar da değiştirildi. Sayısal ve sözel bölüm aynen dururken ALES eşit ağırlıkta sayısal ve sözel testlerin ağırlıkları %50 olarak yeniden yapılandırıldı.

Bu yazı 715 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun