ALES

Paylaş
 

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen ALES, genellikle lisansüstü eğitim için tercih edilmektedir. Bununla birlikte üniversite kadrolarında yer almak isteyen kişilerin de girmesi mecburi kılınan sınavlardan biridir. Sınava giren adaylar, en fazla 100 olmak üzere farklı basamaklarda puanlar almaktadır.

ALES Ne Zaman Uygulanır?

ALES, her yıl farklı tarihlerde olmak koşuluyla ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde gerçekleştirilir. Yılda iki kez yapılan sınav, öğrencilerin dönemsel hazırlanmalarını gerekli kılmaktadır. Bununla beraber alınan puanın geçerlilik süresi de pek çok sınavdan oldukça farklıdır. Her yıl, ilkbahar ve sonbahar dönemleri için birkaç günlük başvuru tarihiyle birlikte sınavın iki kez yapılması, öğrenciler için büyük bir avantajıdır. Bir diğer avantaj ise sınavlar arasında geçen zamanın yeteri kadar uzun olmasıdır. ALES, nitelik olarak bilgi temelli olmayan adayını mantık çerçevesinde yoruma iten bir sınavdır. Bu nedenle bilgi ezberleyip girme gibi bir durum olmadığı için ALES’in temelinde yorum gücünü geliştirme yatmaktadır.

ALES Puanı Nerede Kullanılır?

ALES, günümüzde birçok lisans mezununun önceliği olmuş durumda. Çünkü tezli yüksek lisans için ALES’e girme zorunluluğu bulunmaktadır. Üniversitede iş bulabilmeyi hedefleyen ya da kendi alanında uzmanlaşmak isteyen her adayın ALES’ten iyi bir puan alması gerekmektedir. Üniversiteye tezli yüksek lisans için başvuru yaptığınızda, eğer iyi bir ALES puanına sahipseniz öncelikli olacaksınız. Birçok üniversite ALES’i temel alarak sonrasında mülakat ve yabancı dil sınavlarına göre adayları kabul etmektedir. Bunun dışında ALES bir de yurt dışı lisansüstü eğitimi isteyen öğrenciler için zorunludur. Elbette sadece ALES puanı, yüksek lisansın garantisi değildir. Çünkü ALES sadece başvuru puanınızın bir kısmını oluşturur.

 

ALES’e Kimler Girebilir?

ALES; uzman, okutman, öğretim görevlisi gibi konumlara atanabilmek için girilmesi zorunlu kılınmış bir sınavdır. Bu konumlar ya da üniversitelerin farklı basamaklarında yer almak isteyen pek çok kişi, ALES’ten iyi bir puan almak zorundadır. Sınava girmek isteyenler ise öncelikle lisans mezunu olmalı. Bunun dışında yurt dışı eğitimi alınmışsa denklik belgesi şartıyla ALES’e girilebilir. Merak edilen bir diğer konu da son sınıf olan öğrencilerin ALES’e girip giremeyeceğidir. Sınav puanının geçerlilik süresinde mezun olma durumu söz konusu ise sınava son sınıf öğrencileri de girebilir.

ALES Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yılda iki kez gerçekleştirilen sınava başvurulması için ÖSYM tarafından belli bir süre tanınmaktadır. Tanınan bu süre dahilinde şartlar yerine getirildiğinde sistem tarafından başvuru onaylanacaktır. Başvuruyu yapmadan önce atılması gereken en önemli adım elbette kılavuzu indirip okumaktır. Sınav hakkında merak edilen ya da bilinmeyen her şeyi kılavuzdan öğrenmek mümkün. Kılavuz indirildikten sonra belirtilen başvuru merkezlerine gidilerek başvurulabilir. Bunun dışında internet üzerinden de başvurular yapılabilmektedir. İnternet üzerinden başvuru yapabilmenin temel şartı, son iki yıl içinde ÖSYM sistemine herhangi bir sebeple sınavlardan birine başvuru yapmış olmanızdır. Sistemde kaydınız olduğu için ALES’e de başvurunuz sağlanabilir. İnternetten değil de belirtilen merkezlerden birinden başvuru yapmak isterseniz kimlik şartı aranmaktadır.

ALES Başvuru Ücreti Bilgisi

Hemen her ÖSYM sınavında, sistem aynı işlemektedir. Anlaşmalı bankalara, başvuru merkezlerine ya da internet üzerinden sisteme ücretleri yatırmanız mümkün. Başvurunuzun onaylanması için ücreti ödemiş olmanız gerekmektedir. Sınav için ödenecek tutar, 80TL’dir. Bunun dışında hizmet bedeli olarak 3TL gibi bir miktar da ödenmektedir. Eğer değiştirmek istediğiniz resim varsa ya da şifre yenileme gibi bir durum söz konusu ise bunun için de 10TL ve 5TL gibi bir ücret ödenmektedir. Sınava başvuru aşamasında tüm kişisel bilgilerinize hâkim olmanız gerekmektedir. Parayı, banka şubelerinden de yatırmanız mümkün. Bununla birlikte kredi kartıyla sistem üzerinden de halledebilirsiniz.

ALES Sınav İçeriği

Sınav, her biri 50’şer soru olmak üzere sözel ve sayısal testten oluşmaktadır. Sınavın tamamında 100 soru yer almaktadır. ALES, daha çok zamanla yarış içerisinde olunan bir sınavdır. Her soruya bir dakika ayrılmış dahi olsa mantık soruları adayların zaman kaybetmesine ve sınavın sonundaki sorulara yetişememesine neden olmaktadır.

ALES’te Zaman Kavramı

Sınav toplamda 150 dakikadır. Soruların ciddi bir oranı sözel mantık ve sayısal mantıktan oluşmaktadır. Aynı zamanda sınav hızlı okumayı ve hızlı anlamayı gerektiren uzun paragraf soruları içerir. Sınav öncesinde aday, hiç ALES denemesi çözmemişse ya da özellikle mantık soruları için pratik yapmamışsa ALES’ten iyi bir puan alması oldukça zordur. Çünkü hız temeline oturtulmuş olan sınavın, öncesinde ciddi bir hazırlık gerektirdiği kesindir. Sınavdan çıkan pek çok öğrencinin zamanla ilgili dert yanmasının nedeni de budur. Yeteri kadar hazırlanılmayan ya da gerektiği kadar soru çözülmeyen sınavın zaman konusunda sıkıntı yaratacağı ortadadır.

ALES’e Nasıl Hazırlanılmalıdır?

ALES, Türkçe ve matematik temelli bir sınavdır. Buna rağmen bahsi geçen sınav birçok öğrenci için büyük sorun teşkil etmektedir. Sayısal öğrencileri Türkçe paragraf sorularından şikâyet ederken, sözel öğrencileri matematik problemlerinden dert yanmaktadır. Bunu aşmak için en temel yol elbette konuları bitirmektir. Her iki branş için de temel olan konulara hâkim olunması gerekmekte. ALES için matematik belirleyicidir ya da Türkçe belirleyicidir demek son derece yanlış. Her ikisinin de çözülmesi zaten mecburidir. Bununla birlikte konu eksikleri tamamlandıktan sonra özellikle ALES için basılmış olan soru bankaları bitirilmelidir. Sonrasında denemelerle hız katmak mümkün. ALES adaylarının en sık yaptığı hata sınava oldukça az bir süre kaldığında hazırlanmalarıdır. Nitekim alınan sonuçlar da tatmin edici olmayacaktır. ALES için kilit noktası deneme sınavıdır. Ayrıca bu sınavın bir hız sınavı olduğunu unutmamak gerekir. Belki çok zor olmayan ama pratik olmayı gerektiren sorular bu sınavda bizi bekliyor. Özellikle uzun paragraf soruları adaylara hızlı okumaları, okuduklarını hızlı anlamaları ve kelime dağarcıklarının geniş olması gerektiğini işaret ediyor.

ALES’te başarılı olmak için öncelikle bu sınavı tanımak gerekir. ALES neyi ölçüyor, bizden ne istiyor sorularına cevap bulduğumuz zaman bu sınavda nasıl başarılı olacağımızı da öğreniriz.

ALES temel bilgileri pratik bir şekilde kullanma kabiliyetini, yorum gücünü ve akıl yürütme becerisini ölçer. Bu sınav herhangi bir alana yönelik değildir. Her alandan insanın cevaplayabileceği sorulardan oluşur. Akademik kariyer yapmak isteyen bir insanın karşılaştığı problemleri hızlı ve pratik bir şekilde çözebilmesi, okuduğunu anlayabilmesi ve yorum yapabilmesi gerektiğine inanılarak hazırlanır. Bu doğrultuda hazırlanan sorular ile adaylar test edilir. Dolayısıyla ALES’te başarılı olmak için öncelikle bu konularda kendimizi geliştirmeliyiz. Peki bunun için ne yapmalıyız, ALES’e nasıl çalışmalıyız?

ALES bilgiden ziyade pratikliği, hızı, akıl yürütme becerisini ve yorum yapma gücünü ölçtüğü için bu sınava hazırlanırken bol bol soru çözmek gerekir. Fakat öncelikle konu anlatımlı bir kaynak edinin. Bu kaynağın içeriğini inceleyin. Çalışmanız gereken konuları belirleyin. Bu konuları dikkatli bir şekilde çalıştıktan sonra o konuda soru çözmeye başlayın. Soru çözdükçe öğrendiklerinizi pekiştirecek, soru tiplerini tanıyacak ve sınava daha hazır hale geleceksiniz. Daha sonra tüm konulardan testlerin yer aldığı bir soru bankası veya deneme seti alarak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Konu eksiğiniz kalmadığına göre artık sürekli soru çözebilirsiniz.

Çok soru çözmek bana ne kazandırır?

Soru çözmek ALES’e girecek adaylar için sınava hazırlık evresinin en önemli noktasıdır. Çünkü ALES sizden neler ister?

  1. ALES sizden hızlı olmanızı ister. Sınava hazırlanırken çok soru çözen bir aday artık soru tiplerine aşina olmuştur, hangi soruya nasıl yaklaşacağını öğrenmiştir ve okuma hızını arttırmıştır. Bu da sınav sorularını yetiştirememekten şikayet eden birçok adaya göre size avantaj sağlar.
  2. ALES pratik olmanızı ve mantık yürütmenizi ister. Bu sınavda mantık soruları adayların en çok zorlandığı bölümdür. Ancak sınav öncesi bu konuda çok soru çözmüş adaylar mantık sorularının nasıl çözüleceğini de öğrenmiştir. Dolayısıyla sorular çözerek o içinden çıkılmaz sanılan mantık soruları için hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca mantık soruları için uygulanması gereken taktikleri de öğrenmenizde fayda var.
  3. ALES yorum gücünüzü ölçer. Özellikle sözel bölümlerde yer alan uzun paragraf sorularını çözebilmek için okuma alışkanlığı kazanmalı ve bol bol soru çözmelisiniz. Böylece okuduğunuzu daha doğru bir şekilde değerlendirip doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

Bu sebeplerden ötürü ALES’e hazırlık evresinin en önemli kısmı olabildiğince çok soru çözmektir. Böylece hem hızınızı arttırır, hem farklı soru tiplerini tanır hem de daha pratiklik kazanabilirsiniz. Zaman tutarak soru çözmenizi tavsiye ediyoruz.

ALES Konu İçeriği

Ders başına düşen konu başlıklarına bakıldığında aslında matematik için de Türkçe için de temel olan konuların yer aldığını görmek mümkün. Matematik temel kavramlardan başlayarak olasılıkta son bulmaktadır. Matematiğin arkasından geometri gelir ki ALES’in geometri soruları oldukça kaliteli hazırlanmakta. Geometri de doğruda açılarla başlayarak katı cisimlerle son bulur. Türkçe konu başlıkları ise sözcük, paragraf ve anlatım bozukluğundan ibaret. Bunların dışında bir de mantık grubu var. Sayısal mantık grubu grafik ve şekil yorumlamaktan oluşurken, sözel mantık grubu da sözel zekâya yönelik problemlerden oluşmaktadır.

ALES’e Girilebilecek Yerler

Sınava girmek için her adayın yanında muhakkak giriş belgesi ve kimliği bulunmak zorundadır. Sınava giriş esnasında kılavuzda götürülmemesi gerekenlerden herhangi birinin bulunması halinde salona alım mümkün değildir. Bir şekilde girdikten sonra fark edilirse yetkililerin adayın sınavını, iptal hakkı vardır. Sınavda belirtilen sürenin dışında giriş ve çıkış olmamaktadır. Adaylar Türkiye’nin her ilinin merkezinde sınava girebilecekler. Bununla birlikte Lefkoşa’da ve Bişkek’te de sınava girilebilecek. Sınava girdikten sonra puanlar açıklandığında başvurulacak yerlerde puanın değerleri farklı hesaplanabilir. Her üniversitenin ALES için ayırdığı yüzdelik dilim farklıdır.

 

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

Kişi sınavda aldığı puanı 5 yıl boyunca kullanabilir. Daha sonraki dönemlerde de sınava giriş hakkı bulunacaktır. 5 yıl içerisinde hangi ALES puanı daha yüksekse kişi onu tercih edebilir.

 

ALES Puanı Nasıl Hesaplanır?

ALES Sözel Puan Hesaplama

40 +  (Sözel netiniz x 0,90)  +   (Sayısal netiniz x 0,30) = ALES Sözel puanınız

Örnek: Abdullah’ın sözelden 40, sayısaldan ise 25 neti vardır. Abdullah’ın ALES Sözel puanı kaçtır?

Çözüm:

40 X 0,9=36

25 X 0,3= 7,5

40 +  36 + 7,5= 83,5

 

ALES Eşit Ağırlık Puan Hesaplama

40 + (Sözel netiniz x 0,60)  +   (Sayısal netiniz x 0,60)  = ALES Eşit Ağırlık puanınız

 

Örnek: Mustafa’nın sözel testinden 30, sayısal testinden ise 35 neti vardır. Mustafa’nın ALES Eşit Ağırlık puanı kaçtır?

Çözüm:

30 x 0,6 = 18

35 x 0,6= 21

40 + 18 + 21 = 79

 

ALES Sayısal Puan Hesaplama

40 + ( Sayısal x 0,90)  + ( Sözel netiniz x 0,30)

 

Örnek: Mehmet sayısaldan 34, sözelden ise 30 net yapmıştır. Mehmet’in ALES sayısal puanı kaçtır?

Çözüm:

34 x 0,9= 31,6

30 x 0,3= 9

 

40 + 31,6 + 9= 80,6

 

Bu yazı 1422 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun