ALES Sınavı İlk Defa 81 İlde Yapılacak

Paylaş
 

Ales yani Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı bu sene 81 ilde yapılması planlanıyor. 81 vilayette yapılacak olan sınavın tarihi 6 Mayıs. Önceki senelerde Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’nın bir ilde yapılması için sınava girecek öğrenci sayısının binin üzerinde olması gerekiyordu. Eğer başvuru yapan öğrenci sayısı binin altında bir sayıda olması halinde bu öğrenciler yakın bir ilde sınava girebiliyordu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi bu yıla kadar uyguladığı bu uygulamayı kaldırma kararı aldı. Bir öğrenci hangi ilde başvuru yaptı ise o ilde sınava girebilecek.

Kararın Sebebi

ALES sınavının her ilde yapılmasına ilişkin olan karar ile ilgili olarak ÖSYM başkanı olan Prof. Dr. Mahmut Özer açıklama yaptı. Başkanın yaptığı açıklamaya göre alınan kararın amacı, ÖSYM merkezi olarak verilen hizmetlerin kolay bir şekilde erişilebilir olmasını sağlamak. Erişilebilirliği arttırmak için de yapılan çalışmaların devam ettiğini de belirtti.

ÖSYM Başkanının Konuşmasında Öne Çıkanlar

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in yaptığı konuşmada öne çıkanlar; ”Yükseköğretim de lisan üstü eğitim almak ya da akademik kariyer yapmak isteyen adaylar için ALES sınavı kritik önem taşıyan bir sınav niteliğinde. Bunu baz alarak öğrencilerin bu sınav için erişiminin kolay olması gerekiyor. Gereken erişimi kolaylaştırmak için daha önce bin aday üzeri olan kota uygulamasını kaldırma kararını 2018 yılı için aldık. ALES ilkbahar dönemi sınavı 81 ilde eş zamanlı olarak yapılacak. Sınav tarihi 6 mayıs. Daha önceleri binin altında başvuru olduğu zaman başka ile gitmek zorunda kalan öğrenciler bu yıl başka ile gitmeye gerek kalmadan kendi illerinde sınava girebilecekler. Sınava girecek öğrencilere başarılar diliyoruz.”

Bu yazı 428 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun