Ales Sınavına Nasıl Hazırlanmalısınız?

Paylaş
 

ALES, yani akademik personel ve lisansüstü eğitim giriş sınavı, yeni düzenleme sonucu sözel ve sayısal olmak üzere iki ayrı bölümden meydana gelir. Sayısal bölümde matematik ve geometri yer alırken sözel bölüm okuduğunu anlama, yorum yapma, mantık yürütme ve çözümleyip analiz etme gibi muhakeme kabiliyetlerini gerektirir. Bu sınava çalışmak için belirli bir tekniğin olduğunu söylemek esasen yanlıştır. Zira herkesin kendine has bir tekniği vardır ve bu teknik kişiye en büyük yararı sağlar. Ancak sınava çalışma sistemine dair birkaç ipucu verilebilir.

Sözel Bölüme Nasıl Çalışılmalı?

Sözel bölüm çok sayıda paragraf sorusundan meydana gelir. Bu paragraf sorularının üstesinden en iyi şekilde gelebilecek olan kimseler fazlaca kitap okuyanlardır. Ancak kitap okuma yeterli düzeyde değilse ve bunun için zaman da yoksa bol bol paragraf sorusu çözülerek bunun üstesinden gelinebilir. Piyasada çok sayıda nitelikli ALES paragraf soru bankaları bulunur ve bunlar son derece faydalı olacaktır. Aynı zamanda dil bilgisi için de konu anlatımlı bir soru bankası iş görecektir.

Sayısal Bölüme Nasıl Çalışılmalı?

Sayısal bölüm temel matematik bilgisinden oluşur. İleri düzey matematik konuları yer almadığından dolayı herkes çözebilir ancak bunun için konuların mantığının kavranmış olması gerekir. Konuların mantığını kavradıktan sonra konu hakkında çok sayıda soru çözülerek öğrenilenler pratiğe dökülmelidir. Aksi takdirde yine hiçbir faydası olmayacaktır.

Bu yazı 659 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun