ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (2013 Sonbahar)

17 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) giren adaylar şimdi merakla sonuçların açıklanmasını bekliyor. Biz de bu konuyu aldığımız duyumlar ve önceki bilgilerimiz ışığında değerlendireceğiz.

Önceki yıllarda sınavların sonucunu yaklaşık 1 ay sonra  açıklayan ÖSYM son zamanlarda teknik donanımını geliştirdi. Böylece sınav sonuçları çok daha kısa sürede açıklanır oldu. Örneğin; yaklaşık 2 milyon kişinin girdiği YGS 8 gün, YDS ise 5 gün sonra açıklandı. YDS’nin bu denli erken açıklanmasının bir sebebi vardı. Sağlıkçıların tercih süreci için bu gerekliydi ve sınav sonuçlarının bir an önce açıklanması gerekiyordu.

ALES’in de erken açıklanması için bir sebep var. O da şu;

Her yıl eylül ayının sonunda başvuru ve yerleştirme işlemlerinin yapıldığı pedagojik formasyon programlarına girebilmek için bu yıldan itibaren ALES puanı da kullanılacak. Bu nedenle söz konusu programlarda yaklaşık 2 aylık bir gecikme ile eğitime başlanacak. Derslerin yetişmesi için bu gecikmenin daha fazla olmaması gerekiyor. Dolayısıyla ÖSYM ALES sonucunu mümkün olan en kısa zamanda açıklayacaktır. Biz osymkilavuzu.com olarak benzer sayıda adayın girdiği YDS’de olduğu gibi sınav sonucunun 5 gün sonra; yani Cuma günü açıklanacağını tahmin ediyoruz.

İnşallah sizi sevindirecek sonuçlarla karşılaşırsınız…

Bu yazı 975 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] ALES Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? […]

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun