ALES

Paylaş
 

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) akademik kariyer yapmak isteyen adayların girmesi gereken sınavdır. Lisansüstü eğitimine devam etmek isteyen veya okutmanlık, araştırma görevliliği gibi kadrolara başvurmak isteyen adaylar ALES’e girmelidir.

 

ALES Yılda Kaç Kez Yapılır?

ALES yılda iki kez ÖSYM tarafından organize edilir ve uygulanır. ALES İlkbahar nisan veya mayıs ayında; ALES Sonbahar ise Ekim ya da Kasım ayında yapılır.

 

ales

 

ALES Puanı Nerede Kullanılır?

 1. Yükseklisans ve Doktora gibi Lisansüstü Eğitim Başvuruları.
 2. Yükseköğretim Kurumlarının Okutman, Araştırma Görevlisi, Uzman, Eğitim Öğretim Planlamacısı ve Çevirici kadrolarına yerleştirme işlemleri.
 3. ÖYP başvuruları.
 4. Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen adayların tercih edilmesi.

Yukarıda saydıklarımız için ALES tek başına yeterli değildir ama etki oranı yüksektir. Örneğin; ÖYP Araştırma Görevlisi kadrolarının yerleştirmesinde % 60 gibi yüksek bir  oranda etkilidir.

 

ALES’in Önemi

Akademik kariyer basamaklarını çıkarken sizden bazı konularda yeterli olmanız istenir. Bunların başında ALES gelir. Çünkü gerek ÖYP başvurularında gerek yüksek lisans başvurularında ALES yüksek oranda bir etkiye sahiptir. Lisansüstü eğitim başvuru ve değerlendirme koşullarına baktığımız zaman neredeyse tüm ana bilim dallarının ALES’i çok önemsediklerini görürüz. Yüksek lisans başvurularında ALES en az % 50 oranında etkilidir. ÖYP başvuru değerlendirmesinde ise ALES’in etki oranı % 60’tır.

 

Bunun dışında yabancı dil bilgisini ölçen YDS puanı, mülakat, giriş sınavı gibi etkenler de akademik kariyer yolunda etkili olmaktadır.

 

ALES’e Kimler Başvurabilir?

ALES’e lisans bölümünden mezun olanlar, mezun olabilecekler ve yurt dışında lisans eğitimini tamamlayıp denklik belgesi alanlar başvurabilir.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerli?

ALES puanları 3 yıl boyunca geçerlidir. Bu süre zarfında istediğiniz kadar ALES’e girebilirsiniz. Üzerinden 3 yıl geçmediği sürece tüm puanlarınızı kullanabilirsiniz.

Örneğin; Tuğba 2012 ALES Sonbahardan 92 puan almış, 2013 ALES İlkbahardan ise 91 puan almıştır. Tuğba son puanını mı; yoksa yüksek puanını mı kullanabilir?

Son 3 yıl içerisinde alınan en yüksek ALES puanı kullanılabildiği için Tuğba da 92 olan puanını kullanabilir.

 

ALES Soru Sayısı ve Konu Dağılımı 

ALES Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1 ve Sayısal 2 testlerinden oluşur. Her bir testte 40 soru yer alır. Sayısal veya Eşit Ağırlık puanı ile girilen bölümlerden mezun olanlar Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 kısmını çözer. Sözel bölümlerden mezun olanlar ise Sözel 1, Sözel 2 ve Sayısal 1 testini çözer.

Sözel Mezunu: Sözel 1, Sözel 2, Sayısal 1

Sayısal Mezunu: Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1

Eşit Ağırlık Mezunu: Sayısal 1, Sayısal 2, Sözel 1

Sayısal 1 ve Sayısal 2 testlerinde adaylara temel sayısal bilgilerini ve sayısal akıl yürütme becerilerini ölçen sorular yöneltilir. Sayısal 2 kısmı biraz daha zordur. Basit işlemleri pratik bir şekilde çözme kabiliyeti test edilir.

Sözel 1 ve Sözel 2 testlerinde ise sözel akıl yürütme ve muhakeme etme becerisi ölçülür. Okuduğunu anlama kabiliyetini ölçen uzun paragraf soruları ve mantık soruları da bu testlerde yer alır.

ALES tüm alanlar için yapılan ortak bir sınav olduğu için burada sorulan sorular da branşlarla doğrudan ilgili değildir. ALES soruları her alandan insanların cevaplayabileceği temel bilgilere dayalı sorulardır.

 

ALES Süresi Kaç Dakika?

ALES’te toplam süreniz 180 dakikadır. Bu süre içinde alanınızı ilgilendiren 120 soruyu çözmeniz gerekir.

ALES’e giren adayların en çok şikayetçi oldukları konulardan biri de süre sorunudur. Süreyi yetiştirememekten yakınan adayların sınav öncesinde bol bol soru pratiği yaparak hız kazanmaları gerekir.

 

Tezsiz Yüksek Lisans İçin ALES Kalktı mı?

YÖK bu tezsiz yüksek lisans için ALES şartını kaldırdı ve bu konuda yetkiyi üniversite senatolarına bıraktı. Üniversitelerin büyük çoğunluğu artık tezsiz yüksek lisans başvurularında ALES puanı şartı aramıyor.

Bu yazı 4295 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

17 adet yorum var.

 1. murat dedi ki:

  Ales te sosyoloji bolumu hangi Alanlari coz melelidir

  • nure dedi ki:

   SosyolojiTm3 üzerinden alindigina. gore sayisal 1 sayisal2 ve sozel1 olması lazim

   • seda dedi ki:

    Sayılsal1, sayılsal 2, sözel 1 den sorumluyuz
    Fakat bizim sayılsalcılardan farkımız ne olacak diye sorarsanız bizde say1 ve söz1 puanı ağırlıkta.

 2. Furkan Ahmet Zengin dedi ki:

  Yüksek lisans yapmak istediğim bölüm, üniversiteye sözel ağırlıklı Ygs-4 puanıyla alım yapıyor. Yani ben aleste sözel kısmı mı çözeceğim?

 3. zahit dedi ki:

  ales sözel puanıyla yüksek lisans için hangi programlar ya da bölümler var
  ea için de öğrenmek istiyorum kılavuz gibi bişey var mı bunlara nerden ulaşırız

 4. Satı dedi ki:

  Merhaba,
  Ben işletme mezunuyum ve eşit ağırlıktan ales sınavına girdim. Sizden öğrenmek istediğim ben tekrar ales sınavına girmek istiyorum ama sözel bölümünden bu mümkünmü? Ve mümkünse eğer ne yapmam lazım.

  Teşekkür ederim

 5. Orhan dedi ki:

  Uluslararasi iliskiler icin sozel agirlikli yapmam lazim yoksa esit agirlikli?

 6. SİNAN MÜNİR ŞERMET dedi ki:

  FELSEFE MEZUNUYUM SÖZEL PUANLA YERLEŞTİM ŞUAN MEZUN OLDUĞUM BÖLÜM EŞİT AĞIRLIKLA ÖĞRENCİ ALIR BU DURUMDA BEN SOSYAL PSİKOLOJİDE YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTİYORUM ŞARTIM TUTAR MI

 7. Mehtap dedi ki:

  Kamu yönetimi mezunuyum hangi testleri cözmem gerekir

 8. Sevgi dedi ki:

  Aleste Uluslararası İlişk. mezunu hangi puan türlerini çözmeli? Bazı üniversiteler Sözel mi istiyor?

 9. Melek dedi ki:

  Yöneticilik okuyorum ales de hangisini cozmeliyim ve hangi alanlarda yüksek lisans yapmalıyım yardimci olurmusunuz ?

 10. Büşra dedi ki:

  Ilahiyat bölümü mezunuyum sözel bölümümü çözmem gerekiyor?

 11. Melisa dedi ki:

  Lisede eşit ağırlık çıkışlıyım ama sözel bir bölüm okuyorum üniversitede radyo televizyon ve sinema sınava neden girmem gerekiyor? Sözelden girebilir myim?

 12. Nevin dedi ki:

  Yabancı dil (ing) mezunuyum hangi bölümü çözmeliyim

 13. Merve dedi ki:

  Merhaba. Ben Arapça Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencisiyim.
  Ales’te sözel 1 sözel 2 sayısal 1 beni ilgilendiriyor değil mi?

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun