ALES’e Girmeden Kamuya Atanılabilir mi?

Paylaş
 

Yüksek lisans başvurusu için istisnasız aranan şartlardan biri olan Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitim Sınavı (ALES); kariyerine üniversitelerin eğitim kadrosunda devam etmek isteyen memur adayları için, ek şart olarak aranabiliyor. A grubu kadrolar için de aranabilen ALES şartı; B grubu kadrolara atanma hakkı elde eden adaylar için, kurumun aradığı şartlar arasında dahil edilmiyor. Bu gibi durumlarda, atamaları hakkında sorun yaşayacakları düşünen adaylar ise; ALES’e girmeden kamuya atanılabilir mi? konusunda, atanma endişesi yaşayabiliyor.

ALES Şartı Aranmayan Memur Kadroları

Üniversite mezunu olan adaylar, Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre; ÖSYM tarafından açıklanan tercih kadrolarına, niteliklerine göre başvuru yapabiliyor. Söz konusu tercih kadrosunda; sadece özel kadrolar için, ALES şartı aranabiliyor. Bu kadroların dışında kalan kadrolar (Genel İdare Hizmetleri, Teknik Hizmetler ve Yardımcı Hizmetler) ise; kamuya, ALES şartsız atanabiliyor. B grubu kadroların hiçbirinde aranmayan ALES şartı, A grubu kadrolar için başvuru yapan adaylar için açıkça belirtilmez ise, adaylar ALES şartından ötürü memur olma haklarını kaybetmiyor.

A Grubu Memur Kadroları ve ALES İlişkisi

Kamu Personeli Seçme Sınavında; ilk oturum (Genel Kültür Genel Yetenek) dışındaki oturumlara giren memur adayları, A Grubu kadrolar için ALES şartıyla karşılaşabiliyor. Öğretmen, Uzman yardımcısı, Vergi Denetmeni yardımcı, Hesap Uzmanı yardımcısı gibi kadrolar için aranabilen ALES şartında; adayların aldıkları puanlar, ALES puanları ile ağırlıklı ortalamaya göre değerlendirilebiliyor.

Bu yazı 677 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun