ALES’te Nasıl Başarılı Olunur?

Yıldırım Abdullah Dönmez

Yıldırım Abdullah Dönmez

ALES’te başarılı olmak için öncelikle bu sınavı tanımak gerekir. ALES neyi ölçüyor, bizden ne istiyor sorularına cevap bulduğumuz zaman bu sınavda nasıl başarılı olacağımızı da öğreniriz.

ALES temel bilgileri pratik bir şekilde kullanma kabiliyetini, yorum gücünü ve akıl yürütme becerisini ölçer. Bu sınav herhangi bir alana yönelik değildir. Her alandan insanın cevaplayabileceği sorulardan oluşur. Akademik kariyer yapmak isteyen bir insanın karşılaştığı problemleri hızlı ve pratik bir şekilde çözebilmesi, okuduğunu anlayabilmesi ve yorum yapabilmesi gerektiğine inanılarak hazırlanır. Bu doğrultuda hazırlanan sorular ile adaylar test edilir. Dolayısıyla ALES’te başarılı olmak için öncelikle bu konularda kendimizi geliştirmeliyiz. Peki bunun için ne yapmalıyız, ALES’e nasıl çalışmalıyız?

aleste nasıl başarılı olunur

ALES’e Nasıl Çalışmalıyım?

ALES bilgiden ziyade pratikliği, hızı, akıl yürütme becerisini ve yorum yapma gücünü ölçtüğü için bu sınava hazırlanırken bol bol soru çözmek gerekir. Fakat öncelikle konu anlatımlı bir kaynak edinin. Bu kaynağın içeriğini inceleyin. Çalışmanız gereken konuları belirleyin. Bu konuları dikkatli bir şekilde çalıştıktan sonra o konuda soru çözmeye başlayın. Soru çözdükçe öğrendiklerinizi pekiştirecek, soru tiplerini tanıyacak ve sınava daha hazır hale geleceksiniz. Daha sonra tüm konulardan testlerin yer aldığı bir soru bankası veya deneme seti alarak çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Konu eksiğiniz kalmadığına göre artık sürekli soru çözebilirsiniz.

Çok soru çözmek bana ne kazandırır?

Soru çözmek ALES’e girecek adaylar için sınava hazırlık evresinin en önemli noktasıdır. Çünkü ALES sizden neler ister?

 1. ALES sizden hızlı olmanızı ister. Sınava hazırlanırken çok soru çözen bir aday artık soru tiplerine aşina olmuştur, hangi soruya nasıl yaklaşacağını öğrenmiştir ve okuma hızını arttırmıştır. Bu da sınav sorularını yetiştirememekten şikayet eden birçok adaya göre size avantaj sağlar.
 2. ALES pratik olmanızı ve mantık yürütmenizi ister. Bu sınavda mantık soruları adayların en çok zorlandığı bölümdür. Ancak sınav öncesi bu konuda çok soru çözmüş adaylar mantık sorularının nasıl çözüleceğini de öğrenmiştir. Dolayısıyla sorular çözerek o içinden çıkılmaz sanılan mantık soruları için hazır hale gelebilirsiniz. Ayrıca mantık soruları için uygulanması gereken taktikleri de öğrenmenizde fayda var.
 3. ALES yorum gücünüzü ölçer. Özellikle sözel bölümlerde yer alan uzun paragraf sorularını çözebilmek için okuma alışkanlığı kazanmalı ve bol bol soru çözmelisiniz. Böylece okuduğunuzu daha doğru bir şekilde değerlendirip doğru cevaba ulaşabilirsiniz.

Bu sebeplerden ötürü ALES’e hazırlık evresinin en önemli kısmı olabildiğince çok soru çözmektir. Böylece hem hızınızı arttırır, hem farklı soru tiplerini tanır hem de daha pratiklik kazanabilirsiniz. Zaman tutarak soru çözmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bu yazı 2071 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

4 adet yorum var.

 1. […] temel bilgi ve becerilerini en hızlı şekilde kullanabilme yeterliliğini ölçer. Bundan dolayı ALES’te nasıl başarılı olunur sorusunun cevabı […]

 2. mina dedi ki:

  Formasyon başvurusun da sadece ales puanı mi dikkate alınacak, ortalama da dikkate alınıyor mu ya da yuzdelik olarak nasıl olacak. Cevabınızi bekliyorum lütfen

  • admin dedi ki:

   Emine hanım YÖK’ÜN duyurusunda “ALES puanı da kullanılacak” deniliyor. Oradaki de bağlacı not ortalamasının da kullanılacağı anlamnına geliyor. Not ortalaması ile ALES puanının ortalaması alınabilir.

 3. Anonim dedi ki:

  […] […]

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun