Almanya İşçi Alımı İlgili Önemli Duyuru | ÖSYM Kılavuzu
 

Almanya İşçi Alımı İlgili Önemli Duyuru

Paylaş
 

Birkaç gündür OBM A.Ş. isimli firma tarafından Almanya’ya işçi götüreceği ile ilgili duyurular basın manşetlerinde sıklıkla yer almaktadır. OBM A.Ş. isimli firmanın Türkiye’den Almanya’ya istihdam edilmek üzere işçi alımları yapmış olduğu açıklama ile birlikte işçi başvuruları alınmaya başlandı. Almanya’da yapılması planlanan işler için Türkiye’den işçi alımı sağlamayı amaçlayan OBS A.Ş. firmasının ilanı ilk olarak KPSS cafe isimli haber sitesi tarafından duyurulmuştur. İşsizlik nedeniyle sıkıntı yaşayan binlerce vatandaşın başvuru yapmış olduğu ilan hakkında ilgili İŞKUR tarafından önemli bir açıklama yapılmış ve açıklama sonrasında kafalarda karışıklıkları oluşmuştur.

İŞKUR’un Konu İle İlgili Açıklaması

Günlerdir manşetlerde yer alan Almanya’ya işçi alımı ile ilgili haberlerden sonra İŞKUR tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Yurt dışı ilanları ile ilgili önemli duyuru olarak yayımlanan duyuru “kamuoyunun dikkatine” başlığını taşımaktadır. Yayımlanan duyuru şu şekilde:

“İş gücünün yurt dışında istihdamına aracılık etme hususunda yetki sadece İŞKUR ve İŞKUR tarafından izin verilen Özel İstihdam Bürolarına aittir. Yurt dışı istihdam hizmetleri kapsamında, Türk veya yabancı uyruklu firmaların, İŞKUR tarafından hazırlanmış bireysel hizmet sözleşmesini işçi ile imza etmesi ve İŞKUR birimlerine onaylatılması bir zorunluluktur. Son zamanlarda artan, “yurt dışında iş fırsatları”, “Almanya’dan iş gücü talepleri” gibi içeriklere sahip haberlerin doğruluğunu teyit etmek için; Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz/Hizmet Merkezimiz ziyaret edilebilir veya online olarak www.iskur.gov.tr adresi üzerinden sunulan “açık işler” kısmından yurt dışı iş gücü talepleri kontrol edilebilir.

Hizmet alınabilecek, aracılık iznine sahip Özel İstihdam Büroları listesine https://www.iskur.gov.tr/ozel-istihdam-burolari/acik-kapali-buro-listesi/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Oluşabilecek mağduriyetleri önlemek için yukarıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Saygılarımızla.”

İşlerin bu halde olmasından sonra gerekli tüm kontroller yapılmış fakat ilgili firma olan OBM A.Ş. firmasının İŞKUR’a kayıtlı olan özel bir istihdam bürosu olup olmadığı ile ilgili gerekli bilgilere ulaşılamamıştır. Konu ile ilgili olarak ta İŞKUR’ da böyle bir iş ilanına rastlanmamıştır. Konu ile ilgili başvuru yapmış olan binlerce kişi, iş başvurularını kabul eden OBM A.Ş. firması yetkililerinden gerekli bir açıklama beklemektedir.

Bu yazı 430 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
  • YORUM
yorum ikonu
2019-09-29 19:51:47
yorum ikonu
2019-08-26 00:26:00
yorum ikonu
2019-08-19 15:36:02