Anayasa Mahkemesinin Dershaneler Hakkındaki Kararı

Paylaş
 

Anayasa Mahkemesi aldığı kararla dershanelerin kapatılmasını öngören yasayı iptal etti. Böylece hem eğitim açısından hem de mali açıdan büyük zararların önüne geçilmiş oldu.

dershaneUzun bir süre boyunca ülkemizin gündemini meşgul eden dershanelerin kapatılması konusunda Anayasa Mahkemesine yapılan davanın duruşması bu sabah yapılmaya başlandı. Pek çok öğretmenin ortada kalacağı, pek çok kurumun kapatılacağı ve uzun bir süre eğitim sisteminde ciddi sıkıntılar yaşanacağı da dershanelerin kapatılması ile ön plana çıkan şikayetler arasında yer alıyordu.

Torba Yasanın iptali konusunda Anayasa Mahkemesine açılan davanın karar duruşması 13 Temmuz tarihine ertelenmiş. Bu süre zarfında dershane öğretmenlerine kadro belirlenmiş ve bu kadrolara ön başvurularda iki gün önce sona ermişti.

Karar Günü Neden Ertelenmişti

Bilindiği üzere yüksek mahkemenin üyeleri arasında yer alan Engin Yıldırım’ın annesin vefat etmesi üzerine Anayasama Mahkemesinin böyle bir karar aldığı biliniyor. Bu süre zarfında AYM sektör temsilcilerinden görüş alarak bu kapatmanın etkileri hakkında bilgi edinmişti.

Aynı zamanda olası bir iptal durumu söz konusu olacak olursa, Milli Eğitim Bakanı, Nabi Avcı her türlü karara hazırlıklı olduklarını belirtmişti.

Dershanelerin Kapatılması

Dershanelerin kapatılması, mevcut sınav sisteminin değiştirilmesi ve öğrencilerin daha rahat bir eğitim alması için gerekli görülmüştür. Bu konuda her ne kadar alt yapı eksikliği ve yeterli personel bulunmamış olsa bile dershanelerin kapatılması uzun vadede eğitim sisteminin gelişmesine ve öğrencilerin daha rahat derslerine çalışmasına neden olabilir. Bu konuda atılacak adımlar son derece önemli, veliler sonrasında ne olacağını merak ediyor. Dershanelerin kapatılması  eğitim sisteminde ve sınavlarda değişiklik yapılmaması durumunda ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir mi?

Bu konuda yer alan yorumları incelediğimiz zaman çeşitli fikir ayrılıkları ile karşılaşıyoruz. Dershanelerin mevcut sistemde gerekli olduğunu söyleyen kişilerin çoğunlukta olmasına karşın, öğrencilerin bir yarış atı misali koşturulmasından rahatsız olan oldukça büyük bir kitlede bulunuyor. Hal böyle olunca bakanlığın atacağı adımlarda son derece önemli bir hal almakta…

Merdiven Altı Dershaneler

Dershanelerin kapatılmasının ardından merdiven altı olarak tabir edilen dershanelerin de ortaya çıkmaya başladığı görülüyor. Herhangi bir yasal izni olmaksızın bir takım işletme yada esnaf dükkanı gibi görülen bu işletmeler yaz okulları yada kurslar açmış gibi görünerek ders vermeye devam ediyor. Bunlar hakkında da bakanlığın  etkili bir mücadele yürütmesi son derece büyük bir önem taşımakta…

Bu yazı 1018 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun