Andımıza Yine Tepki

Paylaş
 

Geçtiğimiz yıllarda okullarda okutulan okul andının okutulmamasına karar verilmiş, bu karara Türkiye genelinde bulunan tüm ilk dereceli okullarda uyulmuş ve andımız kaldırılmıştı. Bir kaç haftadır gündemde olan andımızın okullarda tekrar okutulacağı konusu iken, andımız ile ilgili yeni bir karar gündeme bomba gibi düştü. Andımızın yeniden okutulması isteği için Danıştay mahkemesince olumlu karar verilirken, Milli Eğitim Bakanlığı bu kararı durdurmak için temyize gönderdi. Okul andının okullarda okutulması muallakta kalırken, Danıştay ve Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki bu uyuşmazlıkların sebebi merak konusu oldu. Okul andı okutulmasını isteyen kişiler bu karara tepki gösterirken, Türkiye Devletinde çocukların eğitimi alanında bulunan bu durumun neden ortak mutabakata varılıp çözülememesi hususunu tepki ile karşıladılar. Danıştay Başkanlığı’nın verdiği bu kararın Türk Devleti için kötü bir karar olmadığını söyleyen öğrenci aileleri, Milli Eğitim Bakanlığına veryansın ederek, Milli Eğitim Bakanlığının neden bu kararı durdurmak istediğini ve andımızın Türk okullarında okunmasına dair kararın neden temyize gönderdiğini açıklamasını bekliyoruz diyerek sert tepkilerde bulundular.

Andımız İçin

Türkiye’de bulunan İlkokullarda, Cumhuriyet döneminden beridir okutulmakta olan Andımız, geçtiğimiz senelerde bir kaç gerekçe ile okulların tedavülünden kaldırılmıştı. Bir kaç hafta öncesinde ise okullarda okutulması yasaklanan andımız ile ilgili yeni bir düzenleme olacağı ve tekrar ilkokullarda okutulacağı haberi gündeme geldi. Danıştay öğrenci andının okutulmasına yönelik karar aldı ve bu kararın uygulanacağının müjdesi televizyon ve gazetelerden halka duyurdu. Ancak bugün ajanslara düşen son dakika gelişmesi akıllarda soru işareti oluşmasına sebep oldu. Danıştay’ın okul andı ile ilgili aldığı karara Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütmeyi durdurma kararı geldi. Milli Eğitim Bakanlığının okul andının okullarda okutulmaması için kararı mahkemeye taşıdığı bilgisi gündeme damgasını vurdu. Danıştay’ın okul andının yeniden Türkiye’de okunması kararına itiraz eden Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay Başkanlığının bu kararını temyize taşıyarak, Danıştay Başkanlığından yürütmeyi durdurmasını istedi.

Son dakika haberi insanlar arasında kafa karışıklığı yaratırken Milli Eğitim Bakanlığının bu tavrı, öğretmen, öğrenci ve öğrenci velileri tarafından merakla ve hayretle karşılandı.

Bu yazı 222 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun