AÖF’den Flaş Karar

Paylaş
 

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi sınavlarda flaş bir değişikliğe gidiyor. Yeni uygulama ile sınavlarda öğrenci kimlik kartı gösterme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Bir çok öğrenciyi mağdur eden bu uygulamanın kaldırılması ile birlikte AÖF öğrencileri sınavlara girişte öğrenci kimlik kartı göstermek zorunda kalmayacaklar.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Muhammet Recep Okur, Açıköğretim fakültesinde okuyan öğrencilerin hangi dönemde olduklarının tespiti için bandrol uygulaması yapıldığını fakat gelişen teknolojiyle buna gerek kalmadığını, bunun öğrencilere bir fayda sağlamadığını, aksine zarar sağladığını, bundan dolayı sınavdan çıkarılan öğrenciler gördüklerini söyledi. Okur açıklamanın devamında şu an bandrol uygulamasının devam ettiğini fakat, alınan bir karar doğrultusunda 2015-2016 eğitim öğretim döneminde bandrol yapıştırılmayacağını ve bu nedenle bu zorunluluğun ortadan kalkacağını söyeldi.

Okur bu uygulamanın akıllara bazı soru işaretlerini getireceğini söyleyerek bu sorularla ilgili de açıklama yaptı.

Bandrol uygulamasının kaldırılması ile ilgili sorular ve cevapları

Sınava girişlerde bandrol zorunluluğu devam edecek mi ?

Hayır, bandrol uygulaması kaldırıldığı için artık sınavlarda bandrol kontrolü yapılmayacak. Öğrenciler bu noktada rahat olabilirler.

Öğrenci pasosu vb. müracatlar için bandrole bakılıyor mu ?

Öğrenci pasosu vb. müracatlar için bandrol kontrolü yapılıyor sanılsa da tüm kurumlar bürodan ıslak imzalı öğrenci belgesi istemektedir. Bu nedenle bandrol uygulamasının kaldırılması bu konuda size bir problem oluşturmayacaktır.

Yeni uygulama ile sınava öğrenci kimliği olmadan girilebilecek.

Okur yaptığı açıklamada daha önce sınava girişlerde;

Sınav Giriş Belgesi
Öğrenci Kimlik Kartı
Kimlik Kartı

bulundurmanın zorunlu olduğunu, fakat artık yeni tasarımlı, resimli öğrenci kimlik belgeleri sayesinde buna da gerek kalmadığını söyledi.

Bundan sonra sınavlara sadece giriş belgesi ve kimlik ile girilebileceğini bidirdi.

Böylelikle Açıköğretim sınavlarında sıklıkla ortaya çıkan bu problem de aşılmış oldu.
Öğrenci kimliğini kaybedenler, öğrenci kimliğini unutanlar ve daha bir çok olaya sınavlarda şahit oluyorduk. Fakat yeni uygulama sayesinde bu sorun çözülmüş oldu.

Size geçen sınavda gördüğüm bir olayı anlatmak istiyorum.

Pazar günü sabah oturumunda bir öğrenci sınava gelmiş fakat gelirken öğrenci kimliğini düşürmüş. O gün sınava girdiği okul da bir önceki gün girdiği ile aynı okul, öğernci oradaki öğretmenlere durumu anlattı, dün de aynı yerde sınava girdiğini, oradaki gözetmenin kendisi görse tanıyacağını söyledi fakat ne yaptıysa sınava giremedi. Bu durumda kimlik kartı, sınav giriş belgesi olan bir öğrencinin belki de yarım yılı boşa gitti. Bu uygulamanın böyle durumların önüne geçmesi açısından çok iyi bir brazzers porno olduğunu düşünüyorum.

Tüm öğrencilere hayırlı uğurlu olsun.

aof-flash-karar

Bu yazı 1880 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun