AÖL 2018 Kayıt Zamanı

Paylaş
 

12 yıllık ve 4+4+4 eğitim sistemi gereğince ortaokul diploması almak için kesintisiz 8 yıllık eğitimim (4+4) eğitimi örgün eğitim olarak tamamlamak zorunlu sonraki 3. dönem eğitim diplomasını almak yaygın eğitim olan açık öğretim liselerinden de alınabilmektedir ilgili kanunlarca. Eğitim hakkını bu yönde kullanmak isteyen öğrenciler açık öğretim liselerine kayıt yapabilmekteler.

2018 yılı Açık öğretim lisesi kayıt başvuru tarihleri Milli Eğitim Bakanlığınca açıklandı. AÖ liselerine 3 dönem halinde yapılan kayıt yenilemelerinin son dönemi olan kayıt yenileme takvimi Milli Eğitim Bakanlığınca açıklandı. Yapılan açıklamada ayrıca kayıt yenileme dönemi olan 3. dönem tarihi için Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden yapılacağı bildirildi.

Merakla Bekleniyordu

2018 kayıt yenileme tarihi 24 Nisan 2018 tarihinde başlayıp 14 Mayıs 2018 tarihinde sona eriyor. Bu tarih aralığında kayıt yaptıramayanlar açık öğretim liselerine yerleştirilmeyecekler. Açıköğretim lisesinde okumak isteyen öğrencilerin bu tarihler arasında müracaat yapmaları gerekir. Bu sebeple bu tarihleri not etmek gerekir.

Kayıt yenileme sonrası öğrenciler aynı zamanda ders seçimini de yapmaktadırlar. Zorunlu ve seçmeli dersleri seçerken öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu, ders seçimi esnasında gerekli olan 35 kredilik ortalamanın olmasına dikkat edilmesi. Bu konuda ilgili bakanlık öğrencilerin dikkatli olması yönünde uyarı yapmaktadır.

Açık Öğretim Lisesi(AÖL) Ücreti Ne Kadar?

Her yıl açıköğretim lisesi kayıt yenileme ücretleri farklılık göstermektedir. Bu yıl yani 2018 yılı için kayıt yenileme ücreti 35 TL olarak belirlenmiştir. Kayıt yenileme esnasında ödenen bu miktar zorunlu olup ödeme yapmayan öğrencilerin kayıtları yenilenmemektedir. Öğrencilerin Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesine girerek ilgili bölümden belirtilen prosedürleri izleyerek kayıt yenileme işlemlerini kolaylıkla yapabilirler.

Bu yazı 442 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun