Apple’da Çalışma Türk Elemanlar Alacak

Paylaş
 

Pek çok insanın hayalinde kurumsal ve hatta dünya çapında ün yapmış bir firmada çalışmak vardır. İşte bu firmalardan bir tanesi de şüphe yok ki Apple. Apple’ın Türkiye’den alacağı elemanları için açtığı iş ilanı sayesinde pek çok insanın bu hayali artık gerçeğe dönüyor. Ancak bu firmada işe başlamak sanıldığı kadar kolay değil. Her şeyden evvel nitelikli bir geçmişe ve bir öğrenime, aynı zamanda yabancı dile sahip olmak icap ediyor. Aslında tüm bunlar formalite icabı ya da pek çok yerden ve firmadan aşina olunan hususlar.

Apple’ın eleman alımındaki asıl önemli kısım ise mülakat aşaması. Gerçekten Apple bugüne dek sorduğu eşi benzeri olmayan mülakat soruları le tanınıyor. Aynı zamanda mülakatlarda sorulan soruların bazılarının cevapları yok. Başka bir şekilde ifade etmek icap ederse, mülakat sorularından bazıları bilgiyi ya da mantığı ölçerken bazıları ise adayın çözüm odaklı çalışmak konusundaki kabiliyetini ölçmeye yönelik. Keza adayın kişiliğine ve özel hayatına dair birtakım sorular da yer alıyor. Bunların her biri özenle düşünülmüş ve adayı çok daha iyi değerlendirebilmek adına hazırlanmış sorular.

Mülakatlarda Sorulan Sorular ile Ün Kazanmış Bir Şirket

Adaylara sorulan soruların başında ilk olarak “Seni buraya ne getirdi?” sorusu yer alıyor. Buna ek olarak adayların en yakın arkadaşları, nelere meraklı oldukları, işe alınmaları halinde ne gibi şeyler üzerine çalışmaktan keyif alacakları, kendileri ile alakalı birtakım hususları anlatmaları da istenebiliyor. Aynı zamanda bazı sorular da mantık üzerine.

Örnek olarak günde kaç insanın doğduğu ya da günde kaç insanın öldüğü gibi birtakım enteresan sorular söz konusu olabiliyor. Bazı sorular ise adayların problemleri çözmelerine yönelik olarak yöneltilebiliyor. Bu bağlamda bazen adaylardan bir problem yaratmaları ve bu problemi ne şekilde çözeceklerini izah etmeleri talep ediliyor. Bazı durumlarda ise senaryo mülakatı yapan ekip ya da kimse tarafından veriliyor ve bu sorunun en mantıklı çözümünün ne olabileceği, ne gibi çıkış yolları mevcut olabileceği gibi hususların aday tarafından açıklanması bekleniyor.

Bu yazı 218 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun