Araştırma Görevlisi Olmak İstiyorum

Paylaş
 

Mezun olduktan sonra araştırma görevlisi olarak üniversitede kalmak isteyenlerin neler yapması gerekir? Bilindiği üzere iki çeşit araştırma görevlisi alımı yapılmaktadır. Bunun ilki ÖYP puanı ile alınan ve normal prosedür ile araştırma görevlisi alımı şeklinde sıralanabilir.

araştırma görevlisi

ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) esasları altında bulunan hükümlere uygun olarak araştırma görevlisi alınmaktadır. Normal araştırma görevlisi alımı ile ilgili ise normal veya açıktan yapılacak atamalara uygun sınav ve yönetmeliğe uygun bir şekilde yürütülür.

Araştırma görevlisi olmak için öncelikle ALES puanı gerektirir. Bilindiği üzere üç sene boyunca geçerli olan ALES puanı minimum 70 olmalıdır. Puanınız arttıkça rakiplerinizin önüne geçme şansınızın da bir o kadar fazla olduğunun altını çizelim.

Olmazsa olmazların ikinci adımında ise tabi ki YDS yer almaktadır. Bunun için 50 alınması halinde kadrolarda boşluk bulunduğu zaman başvurabilirsiniz. Bir diğer önemli husus ise adayların 35 yaşını doldurmamış olmasıdır.

Atamaları Nasıl Yapılır

İlan edilen kadronun on katı kadar aday ALES puanı ve YDS’nin ortalaması ile kabul edilerek ön değerlendirmeye alınır. Bu durum için %60’a %40 şeklinde ortalama alınmaktadır. Meslekyüksekokullarına yapılan başvurularda ise ALES puanının %70 alınırken YDS’nin %30 alınmaktadır.

İkinci basamak ise; giriş sınavıdır. Adayların ilan edilen alan ile ilgili olan bilgisini ölçmek adına yapılır. Yazılı olarak gerçekleştirilen giriş sınavı bazı mesleki ve teknik bilgilerin sorgulandığı alanlarda ise sözlü olarak yapılabilir.

Tüm bu aşamaların tamamlanmasının ardından, söz konusu adaylar son değerlendirme aşamasına dahil edilirler. Genellikle ALES notunun %30’u hesap edilirken yabancı dil puanı ve ikinci basamakta yapılan giriş sınavının ortalaması dahilinde hesaplanır. Bu hesaplamanın ardından adaylar arasında 65 puanın altında kalanların başarısız olduğu kabul edilir. Adaylar arasında doktorasını tamamlamış olanlardan da ALES puanı aranmaz.

ÖYP İle Nasıl Araştırma Görevlisi Olurum

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ÖYP ile araştırma görevlisi alımı Yükseköğretim Kurulu tarafından yürütülerek bu konuda açıklamalar ve sonuçlar resmi internet adresi üzerinden duyurulur. Normal alım sürecinde olduğu gibi ÖYP ile araştırma görevlisi olmak isteyenlerinde ALES’e girme zorunlulukları bulunmaktadır.

Bu yazı 1304 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun