Asgari Ücret Düzenlemesi İle İlgili Çalışma Bakanından Açıklamalar

Paylaş
 

Ülkemizde bulunan 14 milyon asgari ücretli çalışan işçiyi oldukça yakından ilgilendiren açıklamalar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan geldi. 2018 yılı için asgari ücretle ilgili henüz netleşmemiş olan rakamlar sebebiyle milyonlarca asgari ücretli merak içerisinde asgari ücret konusunda hükümetin atacak olduğu adımları bekliyor.

Vergi Diliminde Adım Atılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada asgari ücretle ilgili olan tartışmaların daha önce ağustos ayında yaşandığın vurguladı. “Zira Ağustos ayında yapılan resmi açıklamalarda Sayın Başbakanımızın vergi dilimi ile ilgili asgari ücretlilerin mağdur edilmeyeceğini belirtmişti. Dünkü yapmış olduğumuz ekonomik koordinasyon kurulundaki toplantıda da aynı doğrultuda kararlar alındı. Bunun neticesi itibariyle şunu söyleyebiliriz ki asgari ücretliler 2018 yılı itibariyle vergi dilimi konusunda rahat olmalılar. Şu an itibariyle Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek olan torba tasarıda bu konu zaten resmi olarak yer alıyor.”

Ocakta Alınan Maaş Aralık’ta Aynen Devam Edecek

Eğer tasarı netleşir ise 14 milyon asgari ücretli 2018 yılı Ocak ayı itibariyle almış olduğu maaşlarından Aralık ayında da aynı şekilde istifade edebilecekler. Önceki uygulamaya göre vergi dilimine giren asgari ücretlilerin maaşlarından yılın son aylarında kesintiler yapılmaya başlanmaktaydı. Böylece Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında daha düşük maaş alan asgari ücretler 2018 yılı itibariyle eğer torba tasarı yasalaşırsa herhangi bir kesintiye uğramadan aynı şekilde maaşlarını almaya devam edebilecekler.

Bu yazı 712 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun