Askeri Kurumlara KPSS İle Memur Alımı

Paylaş
 

Bilindiği üzere hali hazırda bir yönetmelik, askeri kurumlara memur alımına ilişkin bilgilere yer veriyordu. Bu yönetmelikte 22 Mayıs tarihinde bazı hususlarda düzenleme yapılmıştı. Bu düzenlemeyi sizler için inceledik.

genelkurmay başkanlığı

Daha öncede belirtildiği üzere Adalet Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığı ve Milli Savunma bakanlığı KPSS Yönetmeliğinin 3. Maddesine göre kapsam dışında bulunuyor.  Fakat bu konuda net bir düzenleme olmaması kapsam dışında olmanın ne anlama geleceği konusunda bir takım ikilemlerin yaşanmasına neden oluyordu. Her ne kadar kapsam dışında olması kuralsız yerleştirilmeler yapılacağı anlamına gelmese bile başta Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının on beş seneden daha uzun bir süredir herhangi bir yönetmeliğe bağlı kalmaksızın alım yaptığı da biliniyordu.

Bu alımlarda yer alan kafa karıştırıcı durumların yaşanmaması için 22 Mayıs 2015 tarihinde bazı değişiklikler yapıldı. Yapılan değişiklikler aşağıda yer almaktadır.

Sivil memur alımına Kamu Personeli Seçme Sınavına giren adayların başvurabileceği bunun dışında adayların mesleki yeterlilik ve yazılı sınavlarına ve/veya sözlü sınavlara tabi tutulabileceği şeklinde bir düzenleme yapıldı. Bu da KPSS’ye girmeyen adayların başvurmaması anlamına geliyor. Bir anlamda daha adil bir düzenleme olduğu söylenebilir. Aynı aday çağrılması konusunda da kadro belirlendi. Özellikle atama yapılacak kadro sayısının en fazla yirmi katı, mülakat sınavı yapılacaksa en fazla altı katının çağrılacağı da belirtilenler arasında yer alıyor. Düzenlemede şehit ve gazi yakınları da unutulmadı. Merkezi sınavlarına %10 puan eklemesi yapılmasına karar verildi.

Aynı zamanda sıklıkla eleştirilen askeri kurumlarda yer alan şartların seçenekleri de daraltıldı. Her istenen şart artık yazılamayacak duyuruda belirtilen diploma ve sertifika suretleri dışında iş ile ilgili olan bir takım belgeler istenebilecek.

Mesleki yeterlilik sınavlarında yüz üzerinden yetmiş alan adayların başarılı kabul edileceğine de karar verildi. Bu sayede düzenleme yapılan yeni yönetmelik sayesinde daha adaletli bir şekilde aday alımlarının yapılması söz konusu olacak. Bu da adayların daha rahat bir şekilde sınav konusunda tereddüt etmeksizin başvurmasına olanak sağlayacağa benziyor. Atamalarda ve personel alımlarında bunun etkilerini görebiliriz.

Bu yazı 957 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun