Atama Bekleyen Öğretmen Adaylarına MEB Bakanı Selçuk’tan Müjde

Paylaş
 

2018 Kamu Personeli Seçme Sınavı Lisans ve Ön lisans sınavlarının bitmesinin hemen ardından, memur adayları dikkatlerini Milli eğitim ve diğer bakanlıklarının yapacak olduğu alım duyurularına çevirdi. Ancak ülkemizin ekonomik anlamda geçtiği bu sıkıntılı günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın alımlar konusunda dikkatli olunacağını ve tasarrufa gidileceğini duyurmasının ardından memur adayları geleceğe dair hedeflerini gerçekleştirme ümidini yitirmişti. Fakat yerel seçimlerin yaklaşması ile birlikte 2018 yılının son demlerinde memurluk alım ilanları konusunda hareketli saatler yaşanmakta. Özellikle atanamayan ve atama bekleyen on binlerce öğretmen adayı genç, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un basın mensuplarına yaptığı açıklamalardan sonra müjdeli haberi aldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamalarda ülkemizin ekonomik gidişatına göre önümüzdeki yıl içerisinde öğretmen ataması gerçekleştirebileceklerinin altını çizdi.

Bakan Selçuk: Ekonomik Gidişata Göre Kadro İlanı Verebiliriz

On binlerce atama bekleyen ve atanamayan öğretmen adaylarının merakla beklediği atama açıklaması Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk gazetecilere verdiği demeçlerde ülkemizin sahip olduğu ekonomik yeterlilik neticesinde 2019 yılı içerisinde öğretmen alım ilanı yayınlayabileceklerini vurguladı. Öte yandan Bakan Ziya Selçuk, öğretmen alım ilanlarını Hazine ve Maliye Bakanlığının hesaplamaları ve kararları neticesinde gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bir TV kanalında söyleşiye katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, söyleşi sonunda yaptığı açıklamalarda atama bekleyen ile atanamayan öğretmen adayları hakkında ” Ülkemizin temelde insan kaynağı ile ilgili olarak büyük bir problemi bulunmakta. Bunu büyük bir sorun olarak nitelendirebiliriz. 2040 yılına kadar bu sorunu ortadan kaldırmanın uzun vadede planlarını yapmaktayız. Sorunun temel kaynağını iyi bir şekilde analiz ettik. Atama sorunları önümüzdeki yıl içerisinde çözülecek.” ifadelerini kullandı.

Diğer bir yandan Bakan Ziya Selçuk açıklamalarına ” 2040’a kadar kaç çocuk dünyaya gelecek. Araştırmalarımız ve rakamlarımız ortada. Eğitim planlamamızı bu doğum oranlarına göre yapılandıracağız ve eğitim modelimizi bu şekilde planlayacağız. Bu sayede hangi alanda ne kadar öğretmen adayına ihtiyacımız var tespit edeceğiz ve buna göre alım gerçekleştireceğiz.” ifadeleriyle devam etti.

Bu yazı 320 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun