Atamalar Belli Oldu

Paylaş
 

NTV canlı yayınına konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK Öğretmen Atmaları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Kendisine sorulan Öğretmen Atmalarının tarihi ile ilgili olarak ta net bir tarih verdi.

Kendisine yöneltilen ‘ Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak’ sorusu üzerine şu açıklamalarda bulundu;

Bakan yaptığı açıklamada; Bakanlığımızın belirli bir kapasitesi ve ihtiyaç analizleri var. Hesaplamalarımıza göre 2040 yılına kadar bir nüfus eğrisi var. Bu nüfus eğrisine göre öğretmen ihtiyaçlarımız olacaktır. Ancak bu yüz binlerce öğretmen ataması yapacağımız anlamına gelmemektedir. İlk hedef olarak 20 bin atama yapmaktır. Buda Aralık ayının 10 ile 31’i arasında yapılacak olan sözlü sınavlarla olacaktır. 2019 yılı için yapılacak olan atamalara ilişkin henüz belirli bir rakam yoktur. 9 Kasım 2018 tarihinde hangi dallarda atama yapılacağı ve kaç atama yapacağımız belirli olacaktır. Bizden 30 ile 40 bin arası atama yapmamız isteniliyor ancak bu doğrudan yetkili olduğumuz bir konu değildir.

10 – 31 Aralıkta 20 Bin Atama

İlk etapta 10 Aralık ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 20 bin öğretmen ataması yapılacağını ve hangi branş ve dallarda atamalar olacağının ise 09 Kasım 2018 tarihinde yapılacak olan branş belirleme toplantısından sonra açıklanacaktır.

Öğretmen Adaylarına Tezsiz Yüksek Lisans Yapma İmkanı

Bakan Ziya SELÇUK Öğretmen adaylarının yüksek lisans yapmaları ile ilgili sorulan soruya ise ‘ Bizim başarılı olmamız demek çocuklarımız için iyi bir şey yapmış olmamız demektir, ekip olarak bunu başaracağız, Pedagojik formasyonla ile ilgili uzun yıllar boyunca siz öğretmen adayı olun denilmektedir. Yüzbinlerce kişinin belirli bir umutla karşılaşması oluyor. Bu konuyla ilgili olarak Yüksek Öğretim Kurumu ile gerekli görüşmeler yaptık. Bunun fiilen nasıl uygulanacağını karalaştırdık. Yapılan görüşmelerimizde öğretmen adaylarımızın bir yıl ücretsiz olarak yüksek lisans yapmasını kararlaştırdık. Bu kararımız pedagojik formasyondan farklı bir içerik olacaktır. Üniversiteyi başarıyla bitirerek öğretmen olmaya hak kazanan bütün öğretmen adaylarımız bir yıl tezsiz yüksek lisan ile birlikte pedagojik içeriği almasını sağlayacağını’ diyerek merak edilen soruları bir nebze olsa cevaplandırmıştır.

Bu yazı 245 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun