Aynı Anda İki Üniversite Okunabilir mi? | ÖSYM Kılavuzu
 

Aynı Anda İki Üniversite Okunabilir mi?

Paylaş
 

“Aynı anda iki üniversite okunabilir mi” sorusunun cevabı hem evet hem hayır. Yani şartlara göre değişiyor.

Aynı anda iki örgün lisans ya da iki örgün önlisans bölümünde okunamaz. Fakat biri lisans, biri önlisans iki bölüm okunabilir. Biri uzaktan ya da açık, biri örgün olursa da olur. Yani sonuç olarak aynı anda örgün iki lisans ya da aynı anda örgün iki önlisans okunamaz. Bunun dışında kalan seçenekler mümkün. Yüksek lisans için ise aynı anda iki tezli yüksek lisansa kayıt olunamayacağını söyleyebiliriz. Bu konuyla alakalı şunu da söylemek gerekir ki: Aynı anda iki üniversite okursanız en son kayıt olduğunuzun harcını ödemeniz gerekir.

Bu yazı 7014 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

79 adet yorum var.

 1. idris dedi ki:

  biri önlisans örgün ; diğeri uzem önlisans oluyor mu ?

 2. sinem dedi ki:

  Hem turkiyede hem de yurtdışında okuyabilirmiyim

  .

 3. Merve dedi ki:

  Ben lisans açıköğretim(sınırlı kontenjan-sağlık yönetimi) programına kayıtlıyım.örgün lisans bölümünde de aynı anda okuyabilir miyim. Örgüne kayıt yaptırırken sorun olur mu

 4. Elif dedi ki:

  Ornek olarak aydinda ikinci ogretim önlisans ankara orgun lisand okuyabilir miyim

 5. […] Cevap: https://www.osymkilavuzu.com/ayni-anda-iki-universite-okunabilir-mi/ […]

 6. cennet dedi ki:

  ben şuan atatürk üniversitesi açıköğretim fakültesi lisans öğrencisiyim 2. sınıfa geçtim. bu yıl örgün önlisans vermeyi istiyorum.açıköğretimden kaydımı sildirmek zorundamıyım ve önlisansa kayıt olursam açıköğretimimde sıkıntı olur mu ?gazi çocuğu olduğum için harç yatırmıyordum ikinci üniversitede de gazi çocuğu olmaktan yararlanabilirmiyim? burs alıyorum bursumun kesilmesi vb durum gerçekleşirmi?
  şimdiden tşk ederim

 7. MERT dedi ki:

  ŞUAN ERZİNCAN ÜNİ DE 2 YILLIK BİR BÖLÜMDEN MEZUM DURUMUNDAYIM AYNI ZAMAN DA AÇIK ÖĞRETİME KAYIT YAPARSAM ÖĞRENCİLİĞİM KESİLİRMİ?

 8. meryem dedi ki:

  açıköğretim lisans öğrencisiyim bu yıl aynı anda örgün önlisans programınada kayıt yapmak istiyorum bi sorun olur mu ? harç muafiyetim vardı ,ikinci üniversitede de harç muafiyetinden yararlanabilirmiyim ?ikinci üniversitede kayıt için harç ödenmesi zorunludur diyor bi defalığa mahsus bişeymi bu ve ben bundanda muaf olabilirmiyim acba ?bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin dedi ki:

   Neden muafiyet vardı? Normalde ikinci üniversite, yani açıköğretim üzerine örgün bir bölüm okuyanlar o örgün bölüm için harç öderler.

 9. sevo dedi ki:

  iyi akşamlar ya ben önlisans elektirik mezunuyum şimdi de önlisans programlarından bankacılık ve sigortacılığı kazandım bankacılığı okursam iki artı iki olucak bu durumda askerlik altı aya düşer mi bilgilendirirseniz çok memnun olurum 🙂

 10. SEDA dedi ki:

  bi arkadaşım okuduğu önlisansı bırakıp üniversite sınavında başka bi önlisans bölümüne yerleşti. bıraktığı üniversitede kayıt yenilemediği takdirde diğer yerleştiği önlisansa kaydını yaptırabilir mi? acil cevaplarsanız sevinirim

 11. Cemile dedi ki:

  Merhaba.ben sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum.okul öncesi ve açıktan çocuk gelişimi okumayı düşünüyorum.amacım okul öncesindeki derslerden muaf olabilmek ve okulu daha erken bitirmek.ayni yıl okumaya baslayacagim için muaf olur muyum ayni olan derslerden?tesekkur ederim

 12. Nisan dedi ki:

  Merhaba ben önlisans işletme mezunuyum bu yıl ygs ye girip tercih yaptım ve AÖF sosyal hizmetlere kayıt yaptırdım mezun olduğum bölümüde 4 yıllaga tamamlamak için dikey geçiş sınavına girmek istiyorum onuda açıktan okuyabilirmiyim

 13. berra dedi ki:

  bu sene ygs den bir önlisans bölümüde yerleştim. dgs den de hemşirelik yazıp ikisii aynı anda okuyabilir miyim kayıt yaptırabilir miyim yani. Ygs ve Dgs iki sınavda 2017 senesinde girdim.

 14. Hulya dedi ki:

  Merhaba hocam .Ben önlisans paramedik mezunuyum .Bu yıl da sınava girip ilahiyat kazandım ikinci ogretim.Kaydimida yaptirdim .Tabi bu arada dgs sinavinada girdim lisans hemşirelik için acaba bu hemsirelikte gelirse onuda 1. Öğretim olarak okuyabiliyor muyum .Hem ilahiyat 2.ogretim hem hemşirelik 1. Öğretim aynı unide böyle bir şansım var mi

  • Adem dedi ki:

   Merhaba acaba bu konu hakkında bilgi sahibi olabildinizmi acaba banada yardımcı olurmusunuz…

 15. Eylul dedi ki:

  Farklı 2 açık öğretim fakültesinden aynı anda 2 farklı bolum okunabilinirmi?

 16. Eylul dedi ki:

  Açıköğretim fakültesinin 2 farklı üniversitesinden aynı 2 bolum okunurmu?

 17. Fikret dedi ki:

  Aynı açıköğretim fakultesinden 2 farklı bölüm birden okunurmu? Diğer sorumda bir aöf fakültesinden 1 bolum bitirdikten sonra ayni aöf den bir üniversite daha okunurmu?

 18. abdul dedi ki:

  Merhaba ,önlisans öğrencisi iken lisans programı kazandım e devlet üzerinden kaydımı yaptırdım… şuan e devlette iki üniversitede okuyor gözüküyorum.. önlisans bölümüm ikinci öğretimdi.. bu sene harcını yatırmayıp ders kaydı yapmayı düşünmüyorum fakat 2. kazandığım lisans bölümünün harcı ne kadar? internette videonun birinde 95 tl diyor…kazandığım lisans edebiyat fakültesi harçlara baktığımda ben 1015 tl mi yatırcam ? veya bunun harç ücreti farklı mı ? önlisanstan kaydımı sildirirsem harç yatırmam gerekir mi ?

 19. Mazlum dedi ki:

  Ben bu sene tercih hakkımı kullanarak iki yıllık bir bölüm kazandım ve aynı sene içinde özel yetenek sınavına katılarak beden eğitimi öğretmenliği kazandım.Aynı sene içinde ikisinide kayıt yapabilir miyim

 20. meryem dedi ki:

  açıköğretim lisans bölümünde matematik dersinden ff ile kalmıştım bu sene ikinci üniversitemde matematik dersinden geçip açıköğretimin matematik dersinden muaf olabilirmiyim ?

 21. Güler dedi ki:

  Merhaba,
  Ben bu sene 2 yıllık Bankacılık ve Sigortacılık bölümünden mezun oldum. 4 yıla tamamlamak için de DGS sınavlarına girdim. Fakat DGS seçim listesi açıklanmadan, İkinci üniversite olarak Laborant ve Veteriner Sağlık bölümüne kayıt oldum.
  Bu aşamada hem lisans hemde 2.üniversiteyi aynı anda okumam için ne yapmam gerekir ?

 22. hacer dedi ki:

  biri örgün 1. öğretim diğeri 2. öğretim olmak üzere iiki lisans programında okuyabilir miyim?

 23. neşe dedi ki:

  iyi günler ben bu sene açıköğretim fakültesinini bitirdim seneye lisans tamamlama için örgün bir bölüme başvurucam fakat bu sene ygs ye girip 2 senelik başka bir örgün bölümede kaydımı yaptırmak istiyorum bu nedenle biri lisans biri önlisans örgün iki bölüme kayıt yaptırabilirmiyim

 24. nur dedi ki:

  Bu yıl üniversite sınavına gireceğim 2 yıllık deniz ulaştırma ve işletme istiyorum.Bu bölümü okurken aynı zamanda aöf sosyoloji okuyabilir miyim?

 25. Duygu dedi ki:

  Kibrista bilgisayar muhendisligi oluyorum ama daha hazirliktayim ayriyeten uzaktan ogretimle turkiyede bir universitede 2 yillik bir bolum bitirebilir miyim?

 26. Semra dedi ki:

  Hem mühendislik hem konservatuvar okumak için napmaliyim? Konservatuvarı ikinci öğretim olarak okuyabilrniyim

 27. Aleyna dedi ki:

  Ben aynı sene iki farklı üniversiteden farklı saatlerde farklı bölümler okumak istiyorum. Bu mümkün mü?

 28. Mehmet dedi ki:

  Şuan örgün lisans okumaktayım. Aynı zamanda aöf önlisans adalet bölümü mezunuyum. Bu yıl dgs ile hukuk hedefliyorum. Lisans tamamlamada bu kurallar gecerlimidir. Yanı aynı anda hem hukuk kaydımi yaptirarak örgün okumak hemde kendi bölümümde devam etmek istiyorum. Çözum nedir. Hukuk uzaktan okutan üniversite varmıdır. Saygilarimla..

  • Şahan Aydın dedi ki:

   Merhaba Mehmet,
   Şöyle ki hukuk uzaktan eğitim yok. Diğer okuduğunuz lisans bölümünü açıktan okuyarak hukuk fakültesine gidebilirsiniz.

 29. Ali dedi ki:

  Merhaba şuanda örgün olarak 4 yıllık bir bölüm okuyorum aynı zamanda aöf den 2 yıllık bir bölüm okuyorum bu bölümden mezun olacağım. Bir yandan suanki lisans bölümümü okurken dgs ile baska lisans bölümüne yerleşebilir miyim. Normalde 2 lisans örgün bolümü okunmuyor ama bu durum biraz farklı bilgi alabilir miyim?

  • Şahan Aydın dedi ki:

   Merhaba Ali,
   Şimdi araştırdım da ÖSYM diyor ki “DGS’ye 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları ve mezun olabilecek durumdaki adaylar başvuru yapabilirler.”
   Yani siz lisans okurken önlisans bir bölüm bitirip dgs ile lisansa tamamlayamazsınız malesef.

 30. Ahmet dedi ki:

  Hocam 2016 tıbbi dokümantasyon mezunu sözleşmeli sağlık teknikeriyim, şu anda lisans kamu yönetimi tamamlıyorum ocak 2019 da mezun olacağım. Sağlık yönetimi bölümü uzaktan veya açıktan okuya bilirmiyim? Auzef e sordum oluyor söyledi fakat direk 2 yıllık oluyor 3 ve 4. Sınıftan devam edip mezun olunmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim. gonulbagi_23@hotmail.com

 31. Ahmethan dedi ki:

  Hocam 2016 tıbbi dokümantasyon mezunu sözleşmeli sağlık teknikeriyim, şu anda lisans kamu yönetimi tamamlıyorum ocak 2019 da mezun olacağım. Sağlık yönetimi bölümü uzaktan veya açıktan okuya bilirmiyim? Auzef e sordum oluyor söyledi fakat direk 2 yıllık oluyor 3 ve 4. Sınıftan devam edip mezun olunmuyor. Yardımcı olursanız sevinirim. gonulbagi_23@hotmail.com

  • Şahan Aydın dedi ki:

   Tam olarak ne anlatmak veya sormak istediğinizi anlamadım. Tıbbi dökümantasyon mezunu olup DGS ile lisans eğitimimi tamamlamak istiyorsunuz ?

   • Ahmethan dedi ki:

    Hocam tıbbi dokümantasyon mezunuyum şu anda işimi yapiyorum sözleşmeli memur olarak çalışıyorum. Aöf Kamu yönetimi 4. Sınıfta okuyorum. Yani tıbbi dokümantasyonu 3. Ve 4. Sınıftan lisansa tamamlıyorum. Kamu yönetimi yazdığım dönemde bize aöften sağlık yönetimi okuma hakkı verilmedi bende kamuya 3. Sınıftan devam ettim. Şuan merak ettiğim nokta şu; aöf te erzurum ata da auzef te sağlık yönetimi bölümü var açılmış. Ben şuan istesem aynı anda veya kamu bitince sağlık yönetimi de okuyabilirim mi.

 32. Kadir dedi ki:

  Merhaba ben şu anda 4 yıllık ikinci öğretim de mühendislik okuyorum. Meslek yüksek okulunda iki yıllık bir bölümde okuyabilirmiyim aynı zamanda.

 33. Elif dedi ki:

  Ben ilahiyat 2 sınıf öğrencisiyim busen bitiyo 4 tamamlamak için dgs ye giricem Allh nasip ederde kazanırsam hem ilahiyatı 4 tamamlayıp hemde açıktan 2 yıllık çocuk gelişim okumak istiyorum bunun için sınavsız geçwbiliyormuyum yoksa yks ye girmem gerekiyomu

 34. serhat dedi ki:

  merhaba ben bilgisayar mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim
  aynı zaman da aöf de adalet okuyorum bu sene üniversite sınavına girip 2 yıllık önlisans bölümünede yazılmak istiyorum mümkün müdür acaba?

 35. Veyis dedi ki:

  Ön lisans bir bölüm okuyorum alttan bir dersim kaldı veremedim ve bu ders için bir sene beklemem gerekecek bu arada yks ‘ye giricem ve örgün eğitim bir bölüm gelirse ikisini bir arada okuya bilirmiyim?

 36. Zilan dedi ki:

  Merhaba , ben Gelişim unv siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler okuyorum . Bu sene hazırlıgı bitirdim ve seneye başka bir unv gazetecilik de okumak istiyorum . Bu sene tekrar sınava gireceğim herhangi bir okulda (uzaktan ya da açık olmadan)gazetecilik okuyabilir miyim ?

 37. Ozg dedi ki:

  Hocam atatürk üniversitesi aöf acil durum ve afet yönetimi okuyorum. Geçen sene e kayıtla hiçbir belge vermeden aydın iktisat fakültesine kaydımı yaptım. Şuan hem açıköğretimön önlisans hemde örgün lisans okuyor görünüyorum. Bu sene sınava girip ön lisans yazsam benim için sıkıntı olur mu?

 38. Zehra dedi ki:

  Hocam merhaba ben ikinci öğretim olarak büro yönetimi okuyorum okulumu uzattim bu sene tekrar tyt ve yks ye girip dört yıllık okumak istiyorum ama ikinci öğretim olsa bir sorun olurmu

 39. onur dedi ki:

  örgün lisans okuyorum aynı zamanda da
  uzaktan önlisans ve açıköğretim önlisans okuyorum
  bi tane daha yazabilir miyim?

 40. Vedat dedi ki:

  Insaat muhendisligini okuayn biri ayni paramedik okuyabilir mi

 41. Ufuk dedi ki:

  Merhabalar ben İstanbul’da bi özel üniversitede lisans eğtimi almaktayım şimdi ona devam edip aynı anda da başka bir üniversitede önlisans eğtimini örgün olarak alabilir miyim

 42. Musa Musa dedi ki:

  Ben iki yıllık mezunum Hem TYT hem DGS sınavına girdim ve Şuan tyt den aldığım puan ile iki yıllık örgün okuyup dgs açıklandıktan sonra da tercih yapıp açıktan 4 yıllığı da aynı anda okuyabilir miyim?

 43. Kübra dedi ki:

  Ben karabükte kimya okuyorum bu lisans ayrıyetten de att okumak istiyorum karabükte yine bu da ön lisans ikisi de birinci öğretim herhangi bir ücret ödemek gerekiyor mu ve Ortalama gerekiyor mu?

 44. Gülizar dedi ki:

  Merhaba
  Ben geçen sene lisan öğrencisiydim bu sene başka bi bolum kazandım önlisans lisansa kaydımı sildirmeden açığa alıp ikisini birden okuyabilirmiyim kaydimi yaptirirken sorun olurmu

 45. Abdülmuttalip dedi ki:

  Merhabalar ben Uludag Üniversitesi Karacabey Myo da Önlisans Muhasebe okuyorum, dönemim uzadı ve bu sırada Dumlupınarda Lisans bölümü kazandım kayıt yaptirabilirmiyim?
  Çok acil

 46. tansu dedi ki:

  Ben benim icin cok onemli bi konu hakkinda soru sormak istiyorum lutfen cevap verin ben yksden tercih yaptim ve nevsehir isletme kazandim ayreten dgsyede girdim ama dgsnin tercihleri bile daha baslamad 5 eylule kadar nevsehir okuluna kayd yapmam gerekiyor simdi nevsehir okuluna kayit yaptirsam sonra dgsden bi bölüm kazansam dgsdeki okula kaydimi yaptirabilirmiyim yksyi iptal edip.yksyi iptal ettikten sonra dgsden cikan bolume gidebilirmiyim oyle kayit olurmu

 47. Nilgün dedi ki:

  Merhaba.Ben şu anda bir örgün eğitim önlisans programının ikinci sınıfına geçtim.aynı zamanda bu sene yks sınavınada girdim ve bir açık ögretim lisans programı kazandım .ikisini birden okuyabilirmiyim.

  • Sinem dedi ki:

   Cevabını öğrenebildiniz mı acaba? Aynı durum bende de var da bu sene.. ne yapacağımı bilemedim.

   • Mehmet dedi ki:

    Cavabını öğrendiniz mi acaba bende aynı durumdayım e devlette ön kayıt yapmak için şu şekilde bir onay ibaresi var. ” herhangi bir yüksek öğretim programına kayıtlı değilim” şuan beklemede kalmak zorunda kaldım

   • Mehmet dedi ki:

    Yardımcı olabilirseniz sevinirim

 48. Serpil dedi ki:

  Ben farklı unılerde ıkı aof bırden okuyabılırmıyım lutfen cvp tercıh yapıcam ona gore

 49. Serpil dedi ki:

  Ikı aof bırlıkte okuyabılırmıyım

 50. Aslı dedi ki:

  Ben şuan pdr 3.sınıf öğrencisiyim. Bu yıl sınava girip başka bir bölüme kayıt yaptırıp, onu dondurup pdryi bitirdikten sonra devam edebilir miyim?

 51. Bahar dedi ki:

  Onlisans okuyorum ama açiktan itü konservatuari okuyabilir miyim?

 52. Tuğba dedi ki:

  Ben ön lisans ağız ve diş sağlığı okuyorum. Şu an 2. Sınıfım ama dönemim uzayacak. Bu yıl üniversite sınavına girsem lisans hemşirelik ebelik veya ön lisans dan herhangi bölüm tercih edebilir miyim? Yoksa üniversite sınavına seneye mi girmeliyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

 53. Elif dedi ki:

  Merhaba ben tıp okumak isityorum ama aynı üniversitede tıp okurken 2. Öğretim makina mühendisliğini okıyamazmıyım

 54. Özkan dedi ki:

  Merhaba mesela lisans örgün okurken 2 yıllık Hacettepe üniversitesi bilgisayar programcılığı okuyabilir miyim

 55. onur dedi ki:

  ben tarih bölümü okudum. tarih yüksek lisansı yaparken arkeoloji okuyabilir miyim? teşekkürler

 56. GGG dedi ki:

  2008 den beri açıköğretim fakültesine kayıtlıyım.2012 de kaydımı dondurdum.Bu sene aftan yararlanıp bilg. mühendisliği (uzaktan eğitim) ve bilg tek. ve sis. bölümüne kayıt yaptırdım.uzaktan eğitim kapanmış olduğu için ikinci öğretime aldılar kaydımı herhangi bir yaptırımı olurmu?

 57. burcu dedi ki:

  merhaba ben ön lisans mezunuyum dgs ye girmek istiyorum açıktan okumak istiyorum aynı zaman da yks ye girip onu da açıktan okumak istiyorum olursa ikiside tutturdum diyelim açıktan okuyabilir miyim ? bilgilendirirseniz sevinirim :

 58. Gülçin dedi ki:

  Merhabalar su an Mimarlik hazirlik ogrenciyim ve tekrar yks sinavina girecem bu yıl. Adaleti secmek istiyor ikinci okuyacak bolum olarak.Yks sinavindan sonra normal uni tercihi mi yapiyoruz yoksa farkli mi birde aciktan mi kendi unimizden okuyabiliyor muyuz?

 59. Ömer dedi ki:

  Tyt puanı 2 yıl geçerli ve 1.senede ayt puanı ile birlikte 4 yıllık örgün bir öğretime yerleşip 2.sene yine tekrardan aynı tyt puanı ile 2 yıllık açıktan bir bölüm okuyabilir miyim? Yani aynı tyt puanı ile 2 farklı üni okuyabilir miyim?

 60. Özge dedi ki:

  Bu sene hem yksden açıköğretim cocuk gelisimi yazdjm hemde dgsden daha tercihler baslamadi ama yine cocuk gelisimi açıköğretim yazmak istiyorum amac hangisinden gelirse gidebilmek acaba bu sekilde yapma sansim varmi cok zordayim lutfen bile biri yazsin

 61. yasin dedi ki:

  hayırlı günler aynı anda ikinci olarak örgün üniversite okurken yeni kayıt yaptıracağımız bölüm ikinci öğretimse hem ikinci öğretim harç ücretini hemde ikinci üniversite harcını beraber mi alıyorlar yoksa ikinci öğretim olduğu için sadece tek mi harç ücreti alıyorlar cevaplarsanız sevinirim

 62. Mehmet dedi ki:

  Bir üniversitede örgün olarak önlisans okumaktayım. Yks ye girdim ve istanbul üniversitesi açık öğretim lisans programına yerleştirildim. Kayıt yaptırabilir miyim. Bir sorun oluşur mu sitede önceki programın kaydını silmemiz gerektiğini aksi halde son program kaydının geçerli olup önceki program hangi dönemde olursanız olun silinecektir yazıyor. Fakat burda bazı yorumlarda aynı anda 1 önlisans örgün 1 lisans açıköğretim okunabildiği yazıyor. E devlette kayıt yapmak için girdiğimde ise herhangi bir üniversiteye kayıtlı değilim onaylıyor musun ibaresi var. Ne yapmam gerekir yardımcı olabilir misiniz ?

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
 • YORUM
yorum ikonu
2019-09-29 19:51:47
yorum ikonu
2019-08-26 00:26:00
yorum ikonu
2019-08-19 15:36:02