Bakan Selçuk Açıkladı: Sözleşmeli Öğretmenlik Kaldırılmıyor

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hürriyet Gazetesi’nden Nuran Çakmakçı’ya özel bir röportaj verdi. Eğitimde 2023 Vizyon çalışmalarının açıklanmasından sonra 2 canlı yayına katılan Bakan Selçuk, netlik kazanmayan ve akıllarda soru işareti bırakan konularla ilgili bir takım açıklamalar yaptı. Özellikle netlik kazanamayan sözleşmeli öğretmenlik ile ilgili yapılacak değişiklikler ve düzenlemelere tam anlamıyla açıklık getirdi.

Bakan Selçuk, sözleşmeli öğretmenliğin kalkmayacağını fakat alım için yapılan mülakatlarda iyileştirmeler yapılacağını belirtti.

60 Bin Sözleşmeli Öğretmen Var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 60 bine yakın sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını dolayısıyla bu uygulamaya son verilemeyeceğini ifade etti. Sözleşmeli öğretmenliğin olmadığı dönemlerde bazı bölgelerde öğretmen bulmakta zorlandıklarını söyleyen Bakan, kadrolu öğretmenlerin atandıktan sonra tayin isteyip belli bölgeleri öğretmensiz bırakıyorlardı bu da eğitimde aksamalara sebebiyet veriyordu şeklinde açıklamalarda bulundu. Çocuklarımız öğretmensiz kalma sorununa, öncelik olarak çocukların eğitim hakkını gözeterek, öğretmeni de mağdur etmeden nasıl düzenleyebiliriz diye baktıklarını ve bu nedenle 6 yılı 4 yıla indirdiklerini ifade etti. Sözleşmeli öğretmenliğin tamamen kalkması gibi bir düşüncelerinin olmadığını da ifadelerine ekledi.

Mülakatlar Düzenlenecek

Öğretmen alımları için uygulanan mülakatları uzun zamandan beri tartışma yaratan bir konuydu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bir zamanlar kaldırılacağı söylentileri çıkan sözleşmeli öğretmenlik konusuna son noktayı koydu. Mülakatla ilgili şuan için bir değişiklik olmadığını, bu durumun kamuya memur alımlarda genel bir karar olduğunu ve sadece öğretmenlerimize yönelik bir çalışma olmadığını belirterek talepler doğrultusunda farklı tedbirler alıp iyileştirmeler yapabileceklerini ifade etti.

Öğretmen Maaşları Ve Özlük Hakları

Öğretmenlerin aldıkları düşük ücretlere ve özlük haklarına da değinen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, maaş konusuna asgari bir sınır belirlenmesi gerektiğini belirtti. Bu sınırın TL olarak hangi limitte olacağı henüz netleşmedi. Özel öğretimle ilgili geçen yıllarda öğretmenlerin özlük hakları ile aldıkları ödemeler konusunda yaşanan sıkıntılara değinen Bakan Selçuk, bunun için de asgari standart oluşturacaklarını belirtti. Çalışmalar sürdüğünü konuşmasına ekleyen Bakan, önümüzdeki eğitim öğretim yılı için geçerli olacak şekilde düzenlemeler yaptıklarını ifade etti. Asgari ücrete kadar varan öğretmen maaşlarından söz edildiğini söyleyen Bakan, öğretmenlerin bir yaşam standardının olduğunu ve hizmet edebilmesi için gereken şartların varlığına değindi.

Bu yazı 317 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun