Bakan Selçuk: Mesleki ve Teknik Eğitime Rağbet Artacak

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 eğitim vizyonunu açıklarken mesleki eğitime de değindi. Mesleki eğitimle ilgili ilerleyen yıllarda çok daha yeni ve farklı atılımların olacağını belirten bakan, atılacak olan adımları hep beraber göreceğiz şeklinde konuştu. Bu çalışmalarımız tamamlanıp ilerledikçe mesleki okullara rağbetin çok daha artacağını ifade ederek mesleki ve teknik eğitimin Türkiye’ deki gözde kurumlar arasında gireceğine birlikte şahit olacağız diye konuşmalarına devam etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Balıkesir’de düzenlenen temel atma törenine katıldı. Balıkesir’ in İvrindi ilçesinde ve Nurol Holding tarafından inşası yapılacak olan altın madeni işletmesi ile Doğal Kaynaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma töreninde konuşan Bakan Selçuk, konuşmalarına projelerde emeği geçenlere teşekkür ederek devam etti.

Mesleki eğitim veren okulların 2023 eğitim vizyonu için son derece önemli olduğuna dair açıklamalar yapan Bakan Selçuk, törene bakanlıkta beraber çalıştığı Prof. Dr. Mahmut Özer ile katıldı. Mesleki eğitimin yenilenip yükseltilmesi ile ilgili tüm projelerin onun sorumluluğunda olduğunu söyleyen bakan, çalışmaların son hızla ilerlediğini belirtti.

Ekonomi Ve Demokrasi Eğitim İle Yüceltilebilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakanlık olarak Türkiye’nin eğitim ile kalkınması konusundaki sorumluluklarının farkında olduklarını, ekonomiyi ve demokrasiyi yüceltme amaçlarını ancak eğitim vasıtasıyla yapacaklarının bilincinde olduklarını konuşmalarına ekledi.

Bu okulun, İvrindi’nin kalkınmasına büyük katkısı olacağını söyleyen bakan, ileriki yıllarda bu okulda eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısının daha da artacağını ve bu vesileyle oluşturulan üretim kapasitesinin ekonomiye katma değer oluşturacağını belirtti.

Tecrübeli Eleman İhtiyacı Karşılanacak

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı da konuşma yaparak, İvrindi’ ye kazandırılan okul için holding yetkililerine teşekkür etti. Yazıcı, mesleki okulla birlikte ülke eğitimine katkı sağlayacağına dair açıklama yaparak, okulun, sektöründe eğitimli eleman yetiştirip, dışarıdan eleman ihtiyacı oluşturmayacaktır şeklinde konuştu. Hatta bu okul sayesinde sektörde çalışmak isteyenleri eğitirken, yurdun başka kesimlerinde eleman arayan işletmelere eğitimli insan yetiştirmek üzere bir tesisin temelini atmaktayız diye konuştu.

Holding adına konuşan Gürol Çarmıklı da madencilik sektöründe Balıkesir İvrindi’de ve Çanakkale Lapseki ve iki mega projeye imza attıklarını belirterek, çalışmaları uluslararası standartlarda yürütülen bu projede işletme ve yatırım süreçlerinde yetişmiş kaliteli ara eleman ihtiyacını hissettiklerini ve ülkenin kalkınmasında rol üstlenen madencilik sektörünün yetişmiş insan gücü ile desteklenmesinin büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Sembolik Olarak Temel Atıldı

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri, temsili olarak hazırlanmış butona bastı ve lise ile altın madeni işletmesinin temeli atılmış oldu.

Bu yazı 234 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun