Bakan’dan Emeklilere Müjde

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Faruk Çelik yaptığı açıklama ile 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisine zamlı maaşlarının bayramdan önce ödeneceğini açıklamıştı. Zamlı maaşın bayramdan önce ödenecek olmasının yanı sıra bazı emeklilere seyyanen zam yansıtılacak olması da diğer bir başlık olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Zam tutarı ne kadar? Faruk Çelik, emeklilerin aylıklarına Temmuz ayında %4.76 zam yapılacağını açıklamasının ardından, Ramazan bayramının da gelecek olmasını hesaba katarak sayısı dokuz milyona yaklaşan emeklilere, erken maaş verileceğini açıkladı. Bunlar arasında iki buçuk milyonun üzerinde Bağ-Kur esnaf ve tarım emeklisi ve yaklaşık olarak altı buçuk milyon SSK işçi ve tarım emeklisi olduğu biliniyor.

Maaşlar Ne Zaman Alınacak

Bağ-Kur emeklileri, aylıklarını 14 temmuzda alırken, SSK emeklileri tahsis numaralarının son rakamı tek olanlar 15 temmuzda çift olanlar içinse 16 temmuzda ödeneceği belirtildi. Aynı zamanda Bakan Çelik, Emekli Sandığı emeklilerinin de TÜFE farklarının 1 ila 5 ağustos arasında ödeneceğini belirtti.

Temmuz ayının zamlı maaşlarının yanı sıra en düşük emekli maaşına %9.22 SSK aylığına %18.2 zam yapılırken Bağkur tarım aylığına da %23.7 oranında zam yapıldığı belirtildi. Bu zamlarında Temmuz ayının 14 ünden itibaren ödenecek olması bayram öncesi bakanlığın verdiği müjdeler arasında yer alıyor. Özellikle SSK ve Bağ – Kur emeklilerine temmuz ayı ödemesinin on üç milyar lirayı bulacağı da belirtildi.

Temmuz ayından itibaren 2 aydan daha fazla pirim borcu olan Bağkur emeklilerinin resen durdurulacağı da belirtildi. Bu konuda pirim borcunu ödemeyenlerinde kurum ile irtibat halinde bulunmaları gerektiği de altı çizilen diğer konu başlıkları arasında yer alıyor.

Bu arada milyonlarca emekliyi de yakından ilgilendiren intibak davasına ret kararı çıktığının da altını çizelim. Eğer ret kararı yerine mahkemeden olumlu bir karar çıkmış olsaydı. 2000 yılından sonra emekli olanların maaşında 350 liranın üzerinde bir artış ortaya çıkmış olacaktı. Bu kararın çıkmasının ardından Avukat Yavuz Dersan bir açıklama yaparak, kararı Yargıtay’a taşıdıklarını belirtti.

Bu yazı 975 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun