Başkası İçin Sınava Girenler

Paylaş
 

KPSS olarak bilinen ve devlet memuru olmak için en önemli kriterlerden bir tanesi olan sınava yönelik her sene ortaya çıkan suçlara bir yenisi daha eklendi. 04 Kasım 2018 tarihinde Şanlıurfa ilinde gerçekleştirilen operasyon kapsamında 13 kişi tutuklanarak haklarında yapılan araştırma neticesinde cezaevine gönderildi. Para karşılığı yapıldığı belirlenen suç için yapılan detaylı araştırma sonuçları ile alakalı haberler kamuoyu ile paylaşıldı.

KPSS Suçluları

Detayı araştırmayı yürüten Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan detaylara göre sınav jokeri adıyla bilinen 13 kişi KPSS Ön Lisans düzeyindeki katılımcıların girmesi gereken sınava para karşılığı başkalarının girdiği belirlendi. Gözaltına alınan ve detaylı şekilde araştırmaları yapılan 13 sınav şüphelisi için tutuklama kararı çıktı.

Mahkeme tarafından yapılan araştırma sonucunda ilk sonuç olarak tutuklama kararı çıkarken benzer bile olayın Kütahya ilinde de ortaya çıktığı anlaşıldı. Yine joker adıyla anılan ve başkalarının yerine sınava giren 3 tane üniversite öğrencisi hakkında araştırma yapılmak üzere göz altı kararı alındığı kamuoyu ile paylaşıldı. Ayrıca yine aynı suça ortak olmak veya yardımcı olmak suçlarından 2 şüphelinin daha tutuklandığı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan ve bir ihbar sonucu harekete geçilen olay için eş zamanlı olarak operasyon düzenlendi. Daha önce girdikleri sınavlarda başarılı olamayan kişilerin para karşılığında joker adı verilen kişiler ile anlaştıkları ve yerine sınava girmelerini istedikleri kişilerin üniversite öğrencisi oldukları da tespit edildi. Adrese yapılan baskında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri olan G.B, H.K.G ve H.K.A ile bu kişiler için müşteriler ile aracılık ettiği öne sürülen 2 kişi daha kıskıvrak yakalandı.

Yapılan araştırmalar sonucunda eş zamanlı operasyonlarda sahte evraklar ele geçirilirken cezaevine götürülen şüpheliler hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. KPSS veya benzer şekilde resmi olarak yapılan sınavlarda meydana gelen bu ve benzeri suçların cezası hapis olurken yasalar gereği yerine sınava girilen kişilerin de bu sınavlara hayatlarının sonuna kadar girmeleri engelleniyor. Bu nedenle yapılan araştırmalarda oldukça titiz davranılıyor.

Bu yazı 244 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun