Bedelli Askerlik Başvuru Süresi

Paylaş
 

2018 yılında yeniden gündeme gelen bedelli askerlik için 600 binden fazla başvuru yapıldığı tespit edildi. 3 Kasım 2018 mesai bitimine kadar devam edecek olan, bedelli askerlik için henüz başvurusunu tamamlayamayan adaylar ise Askerlik şubelerinden bilgi almak için uzun kuyruklar oluşturuyor. Bedelli askerlikte 21 günlük asker olmanın bedeli 15 bin lira iken başvuru yapan bir grup asker, askerliğini bitirerek evlerine döndü. Bedelli askerlik uygulaması için başvurular 3 Ağustos 2018 tarihinde başlamış ve bu tarihten itibaren 678 bin adayın başvuru yaptığı Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanmıştı. Bedelli askerlik konusunda geçtiğimiz gün açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; Bedelli askerlik için son gün 3 Kasım derken, 2019 yılında askerlikle ilgili bir takım değişimlerinde yaşanacağının sinyallerini verdi.

Hulusi Akar Ne Dedi?

Hulusi Akar yaptığı açıklamalarda bedelli askerlik başvurularının 3 Kasım 2018 akşamına kadar gerçekleştirileceğini, bedelli askerlik başvurusunu tamamlayan adayların bu tarihe kadar 15 bin tl’yi yatırdıklarına dair dekontu Askerlik Şubelerine iletmeleri gerektiğini açıkladı. Uzman çavuşluktan Astsubaylığa geçiş hakkında da ayrıntılı açıklamalarda bulunan Akar, “Uzman Çavuşluktan Atsubaylığa geçmek isteyenler için kontenjan sayıları yükseltildi” dedi. 2019 yılı askerlik hizmeti ile de çarpıcı açıklamalar yapan Akar, askerlikte tek tip askerlik uygulamasına geçilebileceğinin sinyallerini verdi. Akar açıklamalarında; Şu anda üzerinde çalıştığımız yeni bir askerlik modeli var. Bu modeli henüz Başkan’ımıza sunmadık. Konu ile ilgili tüm çalışmalarımızı ve analizlerimizi tamamladıktan sonra sunacağız derken, açıklamaları ile yeni model hakkında bilgilendirme yaptı.

2019 Yılında Tek Tip Askerlik

Akar açıklamalarında; 2019 yılında bedelli askerlik olmayacağını, askerliğin 9 ay süreli olacağını ve tek tip askerlik adı verilen bu askerlik sisteminde, askerlik çağına gelmiş tüm gençlerin askere alınacağını vurguladı. 3 ay temel askerlik eğitimini aldıktan sonra 6 ay daha askerliğe devam edilebileceklerini açıklarken, askerliğe devam etmek istemeyen askerlerin terhis edileceğini sözlerine ekledi. Askerliğe devam etmek isteyenler için Devletin askerlere para ödeyeceğini belirtti. Alınan bilgilere göre ödenecek asker ücreti asgari ücret civarında.

Bu yazı 281 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun